Af yasası 23 Haziran seçiminden önce çıkacak mı? Cumhurbaşkanı'ndan heyecanlandıran genel af ve ceza indirimi açıklaması!

Cezaevi hükümlülerinde ceza indirimini ön gören af yasası 23 Haziran İstanbul seçiminden önce çıkacak mı? Cumhurbaşkanı'ndan heyecanlandıran genel af ve ceza indirimi açıklaması! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim.'' diyerek ceza indirimi konusuna yeşil ışık yaktı.

Af yasası 23 Haziran seçiminden önce çıkacak mı? Cumhurbaşkanı'ndan heyecanlandıran genel af ve ceza indirimi açıklaması!

Türkiye Büyük Millet Meclisi bayram tatili sonrası yeniden çalışmalara başlayacak ve parlamentoda gündeme alınacak ana gündem maddelerinden bir tanesinin mahkumlara ceza indirimi olarak açıklanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, af yasasına ilişkin verdiği demeçte Adalet Bakanlığı’nın çalışmaları yürüttüğünü, düzenlemeye ilişkin detaylar netleştiğinde kamuoyuna duyurulacağı mesajını verdi. Erdoğan, bütün mahkumların serbest bırakılması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını dile getirerek ‘’Meclis açıldığında af konusu gündeme gelecek.’’ diye konuştu.

‘’İçeriğin Maşeri Vicdana Uygun Hale Getirilmeli’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilebilmesi için çalışma başlatılmasını istediğini söyleyerek, konuya ilişkin çalışma yürütüldüğünü doğruladı.

‘’Meclis Gündeminde Öyle Bir Teklif Yok’’

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, afla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorusuna ilişkin verdiği yanıtta konunun Meclis’in takdirinde olduğunu ve konunun parti yönetiminin ve grubunun vereceği bir karar olduğunu dile getirdi. Gül, ‘’Dolayısıyla şuan Meclis gündeminde öyle bir teklif yok.’’ diye yanıtladı.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise genel af konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, çalışmaların sürdüğünü belirterek yeşil ışık yaktı.

Şartlı Ceza Uygulaması Meclis’e Getirilecek

Af konusuna ilişkin flaş açıklamaları yapan isimlerden bir tanesi de MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız oldu. Feti Yıldız, af konusunun Adalet Komisyonu’nda olduğunu ancak henüz Genel Kurul’a inmediğini söyleyerek ‘’İlk işimiz bu teklifi Genel Kurul’a indirmek olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız teklifin ilk günlerinde kendisine gelen eksik bilgilerle bazı açıklamalarda bulunmuştu. Ancak zaman içinde teklifin içeriği öğrenildi.’’ diye konuştu. Yıldız, hangi suçların istisna tutulduğunun defalarca söylendiğini anlatarak ‘’ Terör suçları kapsam dışı, cinsel saldırı kapsam dışı, Atatürk aleyhine işlenen suçlar kapsam dışı, FETÖ, PKK, silahlı sol örgütler kapsam dışı. Kapsam içinde olan suçlar da belli’’ diye yanıtladı.

‘’Tecrübesiz Hakimlerin Verdiği Kararların Bazıları Adil Değil’’

AK Parti Adalet Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, halk arasında yargıya duyulan güvende azalma olduğunu ve FETÖ olayı sonrasında 5 bini aşkın hakimin görevinden ihraç edildiğini dile getirdi. Köylü, yeterince staj yapmadan, tecrübe kazanmadan hakimlerin göreve başladığının altını çizerek ‘’Genç ve tecrübesiz hakimlerin verdikleri kararların bir kısmı adil değil.’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 01:23

YORUM EKLE

Popüler Haberler