Af yasası ile kimler tahliye edilecek? Af yasası ile birlikte cinsel istismar suçluları serbest kalacak mı? Kimler serbest kalacak, çıkacak suçlular kimler?

Son dönemlerde gündemi meşgul eden af yasası belli oluyor. Af yasası kimlere yaradı? Af yasası kimleri kapsıyor? Af kapsamında kimler tahliye olacak? Kimler aftan yararlanacak? İşte af yasası ile ilgili tüm detaylar…

Af yasası ile kimler tahliye edilecek? Af yasası ile birlikte cinsel istismar suçluları serbest kalacak mı? Kimler serbest kalacak, çıkacak suçlular kimler?

Tüm Türkiye’yi yakından ilgilendiren af yasası hazırlandı. Dün itibariyle meclise sunulan af yasası bugün görüşülerek oylaması yapılacak. Binlerce vatandaşımız aftan kimlerin yararlanacağını merak ediyor.

Binlerce mahkumu ve milyonlarca mahkum yakınının merakla beklediği af yasasının son hazırlıkları tamamlandı ve meclise sunuldu. Af yasası bugün görüşülerek oylamaya sunulacak. Binlerce insan bu yasanın kimleri kapsadığını merak ediyor. 2018 yılında ilk kez MHP tarafından gündeme getirilen af konusu 2 yıldır çözüme kavuşmayı bekliyordu. Koronavirüs nedeniyle zaruri hale gelen af konusu yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatla yeniden düzenlenen af yasası konusunda tüm hazırlıklar tamamlandı. Dün itibariyle meclis genel kuruluna sunulan yasa bugün görüşülecek ve oylamaya sunulacak. Af yasasının bu hafta mecliste onaylanarak yasalaşması tahmin ediliyor.

Af yasası aslında tam olarak af değildir. Ceza infaz düzenlemesi dersek daha doğru olacaktır. Bu düzenleme kapsamında birçok suç ve suçlu affedilecek. Ceza evlerindeki doluluk oranı azaltılacak. Ancak bu yasa bir kereliğine mahsus koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak. Yasanın tek seferlik olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Af yasası kapsamında birçok suç affedilecek ancak cinsel istismar, kadına karşı şiddet, uyuşturucu, terör ve kasten adam öldürme suçları affedilmeyecek. Bunların haricindeki suçlarda alınan cezalarda 2/3 kadar süreyle mahkum edilen kişilere ½ süre cezaya indirilecek. Yani 10 sene ceza alan bir kimse normal şartlarda 7 yıl yatıyordu. Artık 5 yıl yatacak. Denetimli serbestlik uygulaması da değişiyor. Denetimli serbestlik tek seferlik olarak 3 yıla çıkarıldı. Sonrasında yeniden 1 yıla düşecek.

Ünlüler ve yaşamları hakkında merak edilen tüm magazin haberlerinden en sıcak ekonomi haberlerine kadar tüm gelişmeler Haberport mobil uygulamasıyla parmaklarının ucunda! HEMEN İNDİR!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Türkiye’de neler oluyor? Dünya basınında öne çıkan haberler neler? Tüm bunlar ve daha fazlası Haberport Instagram hesabında. Hadi takip etmeye başla! >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Gündemin nabzını beraber tutalım! Hadi sen de Facebook Grubumuza Katıl, tartışmaları gör, haberleri oku! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 15:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler