11 Şubat 2019 Pazartesi 19:40
Af Yasası Seçim Öncesi Çıkar Mı? Genel Af Yasası Ne Zaman Çıkacak? Mahkum ve Tutukluların Af Beklentisi Sürüyor!
Takip Et:

Genel Af Yasası Ne Zaman Çıkacak?

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü Türkiye’deki cemaatlerin ya ekonomik ya da siyasi güç elde etme amacı güttüklerini ifade etti. Hakkı Köylü bunun yanında af yasasının seçimlerden evvel görüşülmesinin imkan dahilinde olmadığını söyledi.

Hatırlanacağı gibi, MHP’nin hazırladığı ve 24 Eylül’de meclise sunduğu şartlı ceza indirimi olarak tanımlanan af tasarısı hükümet tarafından reddedilmişti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu konuyu sonraya bırakmıştı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün hakkında konuştuğu ve AK Parti’nin üstünde bir takım faaliyetler yürüttüğü af yasası ne zaman çıkarılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim" açıklamasından sonra mahkumlar ve yakınları açısından meraklı bekleyiş başladı. Hapishanelerdeki insanların kafalarında düşündükleri tek konu af konusu haliyle. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’ da bu konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu ve kafalardaki soru işaretlerini biraz olsun dindirmeye çalıştı.

Genel af, kamu faydasına uygun olduğu saptanan bazı suçların kovuşturulmasının durdurulması, verilen cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır. Halk arasında af olarak bilinen bazı suçlarla alakalı ceza sürelerinden koşullu indirimini talep eden MHP’nin yasa teklifi ile masaya konan ve üzerinde tartışmalar yapılan af yasası geçtiğimiz dönemlerde AK Parti Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündemindeki yerini yitirmişti. Buna rağmen cezaevindeki insanların umutları halen bitmiş değil. Onlar bu konunun yeniden gündeme gelmesini istiyorlar ve bunu bekliyorlar.

24 Hazirandan sonra Cumhur İttifakı’nda ilk çatlağın oluşmasına sebep olan af tasarısı tekrardan gündeme getirildi. Adalet Bakanı Gül toplumun bu konu hakkındaki isteklerine uygun şekilde adımlar atacaklarını belirtti ve denetimli serbestlik ya da farklı infaz sistemleri üzerinde faaliyetler yürüttüklerini ifade etti.

Halk arasında af olarak bilinen kimi suçlarla alakalı ceza sürelerinden şartlı indirimi öngören MHP  grubunun kanun teklifi bugün yeniden TBMM AAdalet Komisyonunda masaya yatırıldı. MHP’nin 24 Eylül’de TBMM Başkanlığı’na sunduğu bu teklifin  mimarı MHP İstanbul Milletvekili Fethi Yıldız’dı. Fethi Yıldız Adalet Komisyonu’na katılım gösterdi. Yıldız’ın teklifin komisyonda ön sıraya alınması için çağrı yapacağı tahmin edilirken MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, bu konu hakkındaki fikirlerini beyan etti. Bulut, bütün ülkenin ilgilendiği MHP teklifinin bir an önce görüşülmesini talep etti ve görüşülme tarihinin neye göre belirlendiğini sordu.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş af teklifi ile ilgili olarak , "Af konusunda öneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis'in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Af konusundaki tartışmalardan da bahseden Kurtulmuş, tasarının 31 Mart seçimlerinden sonra kalabileceğini ifade etti. Bu süreç içinde MHP ile Andımız, emeklilikte yaşa takılanlar, af tasarısı gibi bir takım temel konularda farklı fikirlerin ortaya çıktığını ve af konusunda Adalet Bakanlığının önemli çalışmalar yaptığını ifade etti. Bununla birlikte Kurtulmuş, meclisin seçim öncesi yoğunluğu dikkate alınacak olursa bu konuların görüşülmesinin seçimlerden sonraya kalacağını tahmin ettiğini belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, "MHP'nin sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız." İfadelerini kullandı.

Erken Akçay, MHP’nin verdiği sözü tuttuğunu ve seçim beyannamesindeki taahhütlerinin ve kanun tekliflerinin hepsini halen desteklediklerini ve takip ettiklerini söyledi. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer her konuda her meselenin sahibi, destekçisi ve takipçisi olduklarını belirtirken bu açıdan meclisten çıkacak kanunların, iktidar tarafından uygun ve düzgün bir şekilde uygulanacağı bir uzlaşma ve mutabakatı hep beraber oluşturmak durumunda olduklarına da değindi. Grup Başkan Vekili, Cumhur İttifakı’na zarar vermek, MHP’yi saçma gerekçelerle suçlayanların boşuna provokatif çabalarda olduğunu ifade ederken, bu ayak oyunlarının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ve Cumhur İttifakı’na zarar vermek isteyen boş davranışlar olduğunu söyledi.

MHP'nin af teklifine hakkında da konuşan Adalet Bakanı, teklifte denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurların bulunduğunu söyledi. Gül, bu konunun partiler üstü olduğunu ve çalışmalarını toplumun hassasiyetini dikkate alarak sürdürdüklerini belirtti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, af teklifi ile ilgili olarak "Bizim 24 Haziran seçimlerinde seçim beyannamemizde yer verdiğimiz bütün taahhütlerimizin arkasındayız. Bu konuda gerekli kanun tekliflerini de veriyoruz." ifadelerini kaydetti.

Adalet Bakanı Gül ise ortada bir af teklifi olduğunu ve AK Parti’nin de denetimli serbestlik bakımında bir çok faaliyette bulunduğunu söyledi. Devleti güçlü yapan şeyin adaletin kendini olduğunu ifade eden Gül, kimi suçlarla ilgili olarak müeyyidelerin artırıldığını söyledi fakat suç işlenmesinin engellenemediğini, asıl önemli olan hususun toplumun ıslah edilmesi gerektiğini belirtti.

Adalet Bakanı sözlerine , ‘‘Burada cezalar artırılmalı mı, azaltılmalı mı? Evde hapis, hafta sonu infaz, elektronik kelepçe gibi, yaşlılara infaz gibi çalışmalarımız var. Siyaset buna karar verecek. İnfaz sistemine yönelik bir çalışma devam ediyor.'' cümlelerini kurarak devam etti.

Önceki Haberler

MHP tarafından gündeme taşınan af yasasının detayları açıklanmıştı. Bunun sonrasında incelemenin nasıl yapılacağı kesinleşmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Milletin yüreğini yakan kişilerin, adliyelerin bir kapısından girip diğerinden çıkmasına yol açmayacak bir çerçeveyi oturtmamız gerek. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor" ifadelerini kullanmasından sonra af yasasının rafa kaldırılmadığı, çalışmaların sürdüğü şeklinde bir algı oluşmuştu. Fakat konu hakkında bir açıklama yapılmadı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli af yasası hakkında konuştu. Bahçeli konu hakkında "MHP olarak af yasası ile ilgili teklifi Meclise verdik. Mecliste Adalet Komisyonunda görüşülmesini bekliyoruz" cümlelerini kaydetti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ‘ da konu hakkında bazı söylemlerde bulundu ve adam öldüren kişilerin, tecavüz edenlerin, bir ihtimal uyuşturucu üreten kişilerin, Türkiye’ ye uyuşturucu sokan kişilerin de bu yasa kapsamına girebileceğini ifade etmişti.

Son olarak AKP af düzenlemesinin alanını küçülterek konunun yerel seçimlerden sonra tartışılmasına karar vermişti.

AKP  MYK toplantısında af konusu hakkında fikir alış verişi yaptı. MYK üyelerinin neredeyse hepsinin MHP teklifine olumlu bakmadıkları öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konu ile ilgili olarak "Kişilerin kişilere karşı işledikleri suçlar konusunda karar vermemiz doğru değil. Kimsenin vebalini alamayız. Vicdanları kanatamayız" ifadelerini kullandığı bildirildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partileri ile bu konu hakkında uzlaşma sağlanabilirliği konusunda sorduğu soruya kurmayları muhalefet partilerin destek vermesinin az bir ihtimal olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Toplantıda yerel seçimlerden evvel af tartışmalarının olumlu görülmeyeceğini , yapılması durumunda seçimden sonra yapılması gerektiğinden bahsedildi. Ayrıca toplantıda, yapılan araştırmalarda toplumun %65-70'inin af düzenlemesine karşı çıktığı bilgisi de verildi.

Toplantıda, denetimli serbestlik ile adli kontrol uygulamalarının kapsamının genişletilebileceği de tartışıldı.

Cumhurbaşkanı alandaki kişilerden bir tanesine "Canım kardeşim boşuna uğraşma. Biz rastgele cezaevlerine girenlere cezaevinin kapısını açamayız." Şeklinde bir cümle kurdu ve konuşmasına şu şekilde devam etti. "Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder o ayrı bir konu ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle bilinsin. Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız. Buna evet diyor musunuz?" Bu sorusu karşısında hayır cevabını alan Erdoğan böyle bir durumun söz konusu olamayacağını  ve gerekli affın onlar tarafından yapılamayacağını, suçun işlendiği kişi tarafından yapılacağını söyledi. Aksi taktirde adil bir iktidar olamayacaklarını ifade ederek sözlerine son verdi.

Son Güncelleme: 11.02.2019 19:40
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.