Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında ki ceza ile ilgili Yargıtay kararını verdi

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe çağrışımıyla ilgili haklarında dava açılan ve müebbet hapis cezası verilen Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında Yargıtay kararını vererek müebbet hapis cezasını bozdu.

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında ki ceza ile ilgili Yargıtay kararını verdi

Yargıtay, FETÖ'nün darbe çağrışımı davasında Mehmet Altan'ın, yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatine hükmederken, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da Anayasayı ihlal değil FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu işlediklerine hükmetti.


Yargıtay, karar sonrasında Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında bulunan dosyayı yeniden yargılamayı yapan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. Ağır ceza mahkemesinde yeniden görülecek olan yargılamada Yargıtay'ın kararı doğrultusunda Mehmet Altan'ın tüm suçlardan beraatine karar verilecek, ayrıca Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak ise darbe suçundan ağırlaştırılmış hapis yerine örgüte yardım suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Diğer taraftan, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nin Yargıtay'ın bu kararına direnme hakkı da var. Mahkeme, Yargıtay'ın kararına direnir ve aynı kararı yeniden verirse bu durumda dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gidecek ve dosyada nihai kararı ceza genel kurulu verecek.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 21:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler