Akut Kurucu Başkanı istifa etti! Nasuh Mahruki kimdir? Neden istifa etti?

Arama ve Kurtarma Derneği AKUT'un kurucu başkanlarından olan Ali Nasuh Mahruki istifa ettiğini açıkladı. Yaptığı açıklama ile AKUT hakkında kafaların karışmasına sebep oldu. İstifa nedenini açıklayan o sözleri sizler için derledik.

Akut Kurucu Başkanı istifa etti! Nasuh Mahruki kimdir? Neden istifa etti?

AKUT Nedir?

AKUT yani Arama ve Kurtarma Topluluğu dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde başı dertte olanların yardımına koşmak için kurulmuş ve tamamen gönüllülük esaslı bir topluluktur.

1994 yılında Bolkar Dağlarında kaybolan 2 üniversite öğrencisinin 14 gün arandığı ve sonuçsuz kalan arama çalışmaları akabinde, dağları iyi bilen fakat arama-kurtarma konusunda bilgileri sınırlı olan bir grup dağcı bir araya gelerek 1995 yılında AKUT’u kurmuştur. Bu grup, aynı yıl AKUT ismi altında, Uludağ’da ilk kurtarma faaliyetini gerçekleştirmiştir. Denek, 14 Mart 1996 yılında “AKUT Arama Kurtarma Deneği” adı altında resmî kuruluşunu tamamlamıştır.

Ali Nasuh Mahruki İstifa Etti

AKUT’un kurucu başkanlarından biri olan Ali Nasuh Mahruki yakın zamanlarda AKUT’tan istifa etti. İstifası ile ilgili yaptığı açıklamalar kafaları karıştırır nitelikteydi. Kuruluşun ahlaki değerlerinden uzaklaşmasını istifa sebebi olarak gösteren Nasuh Mahruki, şu cümleleri kullandı:

“2,5 yıla ulaşan bir süredir yaptığım ve yapılan tüm uyarılara rağmen, AKUT kurulduğundan beridir büyük bir titizlikle uyguladığımız AKUT kurum kültürü ve değerlerinden kabul edilemez şekilde uzaklaşmış olduğu için, beş temel değerimizden ikisi Dürüstlük ve Güvenirlik olduğu halde, AKUT içinde hepimize yalan söyleyenler ve aramızı bozanlar ısrarla korunduğu için, Disiplin Kurulu işini yapamaz hale getirildiği ve bir baskı unsuru olarak kullanıldığı için, AKUT artık kuruluş ilkelerinden ve etik değerlerinden uzaklaştığı için; AKUT deneği Onursal Başkanlığı'ndan istifa ediyorum.”  

Bu cümleler üzerine herkesin AKUT hakkında kafası karışmış durumda. AKUT içerisindeki bu çatırdamaların sonuçları nasıl olacak ya da AKUT’un geleceği ne olacak sorularının ceavplarını ilerleyen zamanda alacağız gibi duruyor.

Ali Nasuh Mahruki Kimdir?

21 Mayıs 1968’de İstanbul’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden, 2004 yılında Milli Güvenlik Akademisi’nden mezun oldu. Milli Sporcu, profesyonel dağcı, yazar ve fotoğrafçı olan Mahruki dağcılık, mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış, motor sporları, yelken ve bisiklet sporları yapmaktadır. Aynı zamanda Arama Kurtarma Deneği Kurucu Üyesidir ve 18 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 10:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler