Apple için oldukça önemli bir açığı tespit eden genç, para ödülünü reddetti

Apple'ın online veri depolama alanı olarak kullanılan iCloud'da kritik bir açık tespit eden Hüseyin Çoban, firmanın açığını Apple'a bildirdi fakat kendisine sunulan para ödülünü az buldu. Çoban, daha önce de açık tespit etmişti.

Apple için oldukça önemli bir açığı tespit eden genç, para ödülünü reddetti

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olan Apple, milyonlarca kişi tarafından kullanılan iPhone, MacBook, iMac ve iPad gibi cihazlarda aktif olarak çalışan çevrimiçi veri depolama alanı iCloud'da bir açığa sahip. Bu açığı tespit eden kişi ise Aydın'ın Didim ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Hüseyin Çoban oldu. Mesleki lise öğrencisi .Çoban, bulduğu bu açık ile istediği kişinin iCloud verilerine anlık olarak erişim sağlayabiliyor, istediği kişinin fotoğraf ve videolarını görüntüleyebiliyor. Ancak bu özelliği art niyetli olarak kullanmayacağını ve kendisine birçok kişinin ulaşarak bu açığı söylemesini istediğini söyleyen Çoban, Apple'ın 220 bin dolarlık ödül teklifini de reddetti. 

Daha Önce de Bir Açık Bulmuştu

Apple yetkilileriyle temasa geçen Hüseyin Çoban'a ulaşan yetkililer, ilgili açığı e-posta üzerinden aşama aşama anlatmasını talep ettiler fakat Çoban kendisine teklif edilen para ödülünü az bulduğu için bu açığı anlatmayı reddetti. Bu olayın ardından art niyetli üçüncü kişilerin kendisine ulaşarak 5 misli para teklif ettiğini ancak bu kişilerin insanların özel bilgilerine erişerek kötü sonuçlara yol açabileceklerini söyledi.

Hüseyin Çoban, daha önce uygulama mağazasında bulduğu açıkla Apple tarafından 300 TL ödül kazanmış ve firmadan teşekkür almıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 00:50

YORUM EKLE