Askerlerde karantina ve terhis işlemleri nasıl olacak?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında ülke genelinde birçok önlem alındı. şehirler arası ve şehir içi ulaşımlara gelen kısıtlamaların ardından birçok insan askerlerde karantina süreci ve terhis işlemleri nasıl olacak sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. İşte, detaylar.

Askerlerde karantina ve terhis işlemleri nasıl olacak?

Dünya Sağlık örgütü tarafından salgın olarak ilan edilen koronavirüs nedeni ile birçok alanda çeşitli kısıtlamalar meydana geldi. Askerlik ile ilgili tüm detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamada belirtmişti. Açıklamaya göre askerlerin celp ve terhis uygulamaları 14 gün karantina kuralına uygun bir şekilde yürütülecek. 

Askerlikte Karantina Nasıl Olacak?

Askerlik için başvuruda bulunmuş veya askerlik celbi eline ulaşmış vatandaşlarımızın, ülkemizin de içinde bulunduğu salgın döneminde askerliklerini yapmaları için bazı ek kurallar getirilmiştir. Bu kurallar çerçevesinde kişi birliğine teslim olduktan sonra belli sağlık kontrollerinden geçiyor. Bu sağlık kontrollerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından yetkili hekim tarafından rapor veriliyor. Raporunu teslim alan erler, yetkili komutanlar tarafından önceden belirlenmiş karantina bölgesinde 14 gün boyunca kalıyor. 

Temel askerlik bilgilerinin verileceği eğitime başlamadan önce 14 gün karantinada kalan ve tüm kontrollerden geçen askerlere yeni bir rapor verilerek eğitime başlamaya hak kazanıyor. 14 gün karantinada kalacak askerlerin karantina günleri askerlik görev süresine dahil edilecek. 

Terhis İşlemleri Nasıl Olacak?

Askerliğini bitirecek olan er, erbaş, subay ve yedek astsubaylarda yine 14 gün karantina kuralına uygun bir şekilde terhis edilecek. Askerlik görevinin bitişine 14 gün kalan askeri personellerin yine yetkili komutanlarca belirlenen karantina bölgelerinde 14 gün boyunca kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinanın başlangıcından önce hekim kontrolünden geçen personellerin karantina sonunda da koronavirüs testleri yapılacak ve hekim onayı ile terhis edilecek. Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirtilen kurallar çerçevesinde terhis edilen askerlerin gittikleri yerlerde de 14 gün boyunca karantinada kalma şartı zorunlu tutulmaktadır. 

Terhis Edilen Askerlerin Ulaşımı Nasıl Sağlanacak?

Koronavirüs kapsamında alınan tedbirler arasında şehirler arası yolculuklara ciddi kısıtlamalar getirildi. Seyahat etmek için vali iznine ihtiyaç duyulduğu ve geçerli sebepler dahilinde izin verildiği kısıtlamalarda askerlerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına önlemler alındı. Alınan önlemler kapsamında askerler terhis edilmeden bir hafta önce, valilik ve komutanların ortaklaşa yürüteceği süreç kapsamında otobüsler ayarlanacak.

Mobil uygulamamızı telefonuna yükle, tüm sıcak haberlerden anında haberdar olmaya başla! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Güncel haberler artık bir dokunuş uzağında! Facebook Grubumuza katıl, tüm haberleri anında öğren! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Google News uygulamasında Haberport’a abone ol, tüm güncel haberleri okumaya başla! >>> Haberport Google Haberlere Abone ol!

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 01:53

YORUM EKLE

Popüler Haberler