Askerlikte Yeni Dönem: Temel Askerlik Süresi 1 Ay Olacak! Yeni Askerlik Sistemi Taslağı Neleri İçeriyor?

Milli Savunma Bakanlığı askerlikte yenim bir dönem başlayacağını duyurdu. Yeni askerlik sistemi taslak çalışması neleri içeriyor? Temel Askerlik süresi 1 ay mı oluyor? Detaylar içeriğimizde yer almaktadır.

Askerlikte Yeni Dönem: Temel Askerlik Süresi 1 Ay Olacak! Yeni Askerlik Sistemi Taslağı Neleri İçeriyor?

Milli Savunma Bakanlığı bir süredir merakla beklenen bir çalışma gerçekleştirdi. Yeni askerlik çalışma taslağı hakkındaki düşüncelerini önceki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmış olduğu bir canlı yayın programında dile getirmişti. Askerlik yasası ve bedelli askerliğin devamı konusunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından çalışmalar sürdürülüyor. Bu çalışmalar haricinde Milli Savunma Bakanlığı yeni bir askerlik sistemi üzerinde çalıştığını duyurdu. 

Yeni Askerlik Sistemi Taslağı Neleri İçeriyor?

Uzun süredir beklenen yeni askerlik yasasının taslak çalışmasında yer alan bazı alt başlıklar belli olmaya başladı. Taslağın içerisinde yer alan öne çıkan çalışmaların bazıları şu şekildedir: 

1. Bedelli askerlik devamlılığını sürdürecek. Her askerlik döneminde ayrı bir yasa çıkarılarak yeni bir bedelli askerlik yasası çıkarılmayacak.

2. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen herkes için 1 ay temel askerlik dönemi yeterli olacak. 

3. Yeni askerlik sistemi ile birlikte iki yıllık meslek yüksekokulu ve dört yıllık üniversite mezunu adaylar yedek astsubay olarak görev alabilecek. Görev süresi boyunca yedek astsubaylar, yedek subay olarak görev yapanlar gini 12 ay süre ile maaşlı askerlik yapabilecek.  

4. 6 ay kısa dönem askerlik hakkı 4 yıllık üniversite mezunu adaylara tercih olarak sunulacak. 

5. Kariyerinde aksama yaşayacağını düşünen doktor, hakim, öğretmen, mühendis meslek grubundaki adaylar için belli dönemlerde bu görevlerini yerine getirmeleri için izin çıkartılacak. 

6. Meslek lisesi mezunları ücret karşılığında çalışma imkanı sunulacak. Bunun için 9 veya 12 ay askerlik süresi çalışmaları sürdürülüyor.​

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 22:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler