Bakanın Suriyelilere Dair Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınır ötesi operasyonları sonrası ülkesine dönen Suriyeli sayısını kamuoyuna duyurdu. Soylu, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları sonrası 291 bin 790 Suriyelinin döndüğünü kaydetti.

Bakanın Suriyelilere Dair Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, batı sınırındaki illerdeki göç hareketleriyle ilgili toplantıda konuştu. Edine’de düzenlenen toplantıda Soylu, şehit Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi anarak sözlerine başladı. 244 milyon mevcut göçmen olduğunu anlatan Soylu, bu sayının 72 milyona yakınının mülteci veya alıkoyulduğunu söyledi. Bu sayının 2000 yılında 21,1 milyon kişi olduğunu anımsatan İçişleri Bakanı, Anadolu’nun tarihi boyunca her zaman göç aldığını hatırlattı.

Tarih boyunca Türkiye’ye karşı her zaman güven duyulduğunu aktaran Soylu, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatıyla ilgili göçmen sayısını duyurdu. İçişleri Bakanı, iki harekat sonrasında 291 bin 790 Suriyelinin ülkesine geri dönüş yaptığını aktardı. Bu sayının bir kısmının Avrupa’ya yerleşmek istediğini aktaran Soylu, kaçak girişlerle ilgili de konuştu.

250 Binden Fazla Kaçak Göçmen Yakalandı

Soylu, bu yıl boyunca 252 bini aşkın kaçak göçmenin yakalandığını anlatarak, geçen yıla göre yüzde 56’lık artış olduğunu söyledi. Sınır güvenlik sistemlerindeki gelişmeden de söz ede Soylu, Mayıs ayında batı illerinde yakalanan kaçak göçmenlerin serbest bırakılmayacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 16:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler