Başkasına Ait Pasaporta IMEI ve Telefon Kayıt Yasağı Resmen Başladı!

Başkasının pasaportuyla yurtdışında telefon alma devri kapandı. Başka pasaporta IMEI kayıt dönemi resmen bitti. Artık sadece kendi pasaportunuz üzerinden IMEI kayıt numarası alabileceksiniz. İşte detaylar...

Başkasına Ait Pasaporta IMEI ve Telefon Kayıt Yasağı Resmen Başladı!

Artık başkasının pasaportu üzerinden IMEI numarası alamayacaksınız. Büyük tepki toplayan karar geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı karanamesi ile alındı. Daha önce telefonlar için %50 oranında ÖTV zammı yapılmıştı.

İlk yayınlandığı günden itibaren 15 gün süresi bulunan kararın bugün itibariylr yürürlüğe girdiğini bildirmek isteriz. Ay sonuna kadar vakti olduğunu düşünen bazı vatandaşlarımızı bir ümitle başkasının pasaportlarını aramaya koyulmuştu. Ne yazık ki karar bugün onaylandı.

Başka pasaporta IMEI kayıt devrine son!

Resmi Gazete'de yayınlanan ilana göre artık başkasının pasaportu üzerinden IMEI numarası alamayacaksınız. Yalnızca pasaport sahibi kendi üzerine telefon alabilecek. Eğer sizin pasaportunuza kayıtlı olan bir telefon varsa bu telefon başkasının hattıyla çalışmayacak. İşte yürürlüğe giren madde;

E-devlet üzerinden kayıtlı IMEI numarasına göre cihaz sadece üzerine kayıtlı olduğu pasaport sahibinin hattıyla çalışabilecek. İşte o açıklama; 29/05/2019 ve öncesinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş belgesi olan bir cihaz kayıt işlemi için iki takvim yılı geriye dönük tarama yapılacak ve cihaz kaydı yoksa kaydedilebilecek. ” ifadesine yer veriliyor.

Yurtdışından pasaporta kayıt yaptırma süresi de 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Yani bir vatandaş kendi pasaportu üstüne aldığı telefondan sonra 3 yıl dolmadan başka bir telefon alamayacak. Eğer bu süre dolmadan telefon almak istiyorsanız eski telefonunuzun IMEI numarasını silmeniz gerekmektedir. Bu da telefonunuzun kayıt dışı olmasına sebep olacak.

IMEI kayıt ücretine zam geliyor!

Daha önce bir yıl içerisinde IMEI kayıt numarasına yapılan zamlara bir yenisinin daha yapılacağı belirtiliyor. Daha önce 170,70 TL olan IMEI kayıt ücreti, geçen yılın sonlarında yapılan zamla ilk olarak 500 TL’ye çıkarıldı. Yaklaşık yüzde 300 oranındaki zammın ardından bu ücret Ocak 2019‘da 618,65 TL olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 14:23

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Ekonomi de çıgır açıyoruz yürübe Türkiye samsundan ıphone den fazla kazanıyorsun vatandaşın sırtından ama hak bize :)))

Sait tamgaç
Sait tamgaç - 3 hafta Önce

Önceden yapılan kayıtlar nasıl olacak acaba

Popüler Haberler