Bedelli Askerlik Kaç Gün Sürer? Yeni Askerlik Sistemi Bedelli Askerlik Detayları!

Çeşitli sebeplerle askerlik hizmetini tamamlamayan vatandaşların merakla beklediği bedelli askerlik uygulaması, yeniden getirildi. İşte bedelli askerlik için gerekli olan yaş şartı, eğitim süresi ve bedelli askerlik ücreti!

Bedelli Askerlik Kaç Gün Sürer? Yeni Askerlik Sistemi Bedelli Askerlik Detayları!

Türkiye’de askerlik hizmeti yapacak erkek vatandaşlar için, 4 yıllık lisans mezunları için 6 ay, önlisans ya da diğer kişiler için 12 ay olarak belirlenmiştir. Ancak bu sistemin yanında bir de bedelli askerlik uygulaması bedelli askerlik, belirlenen ücreti, belirli şartları taşıyan yükümlülerin ödemesi ile gerçekleştirilen askerlik türüdür.

Bedelli Askerlik Süresi Kaç Gündür?

Çıkarılan son bedelli yasasında, bedelli askerlik ücreti 15 bin Türk Lirası olarak belirlenirken, daha önceki bedelli uygulamalarından farklı olarak bu sefer bedelli askerlik yapanlara da bir eğitim süresi belirlendi. Bu süre 21 gün olarak duyuruldu. 

Bedelli Askerlik İçin Hangi Şartlar Aranmakta?

Bedelli askerlik için aranan 2 şart vardır. Bunlardan ilki belirlenen yaş sınırına uygun olmak. Son düzenleme ile 1 Ocak 1994 doğumluların da dahil edildiği bedelli askerlik uygukamasında yaş sınırı 25 olarak belirlendi. Bedelli askerliğin bir diğer şartı da belirlenen ücreti ödemek. Yaş şartını ve 15 bin Türk Lirası’nı ödeyen yükümlüler, askerlik hizmetini tamamlamak için celp tarihini bekleyecekler.

Bedelli askerlik için 21 gün zorunlu eğitim şartı getirilmesinden dolayı, çalışan yükümlüler için de düzenlemeler yapıldı. Buna göre herhangi bir kurumda çalışan yükümlü, zorunlu eğitim sırasında çalıştığı kurumda ücretsiz izine çıkmış sayılacak ve böylelikle döndüklerinde işlerine kaldıkları yerde n devam edebilecekler. 

Askeri Cezaları Bulunan Vatandaşlar

Askerlik hizmetlerini, belirlenen süreler içinde gerçekleştirmeyen vatandaşlara uygulanan cezalar, bedelli askerlik yasasının uygulamaya başlanmasıyla birlikte aldıkları cezalar silinecek. Bu kapsamda asker kaçağı olarak görülen vatandaşların cezaları silinecek ve bedelli askerlik kapsamında askerlik hizmetini tamamlamalarının önü açılacak. Aynı zamanda sağlık problemleri nedeniyle askere alınmayan vatandaşlar da, bedelli askerlik uygulaması ile askerlik hizmetlerini yapabilecekler.

Bankalar Bedelli Askerlik Kredisi Veriyor mu?

Bedelli askerlik yasasının uygulamaya girmesi ile birlikte Türkiye’deki birçok kamu bankası ve özel banka, vatandaşlara bedelli askerlik kredisi vereceğini duyurdu. Birçok banka, hiçbir belge istemeden bedelli askerlik kredisi adı altında ihtiyaç kredisi veriyor. Aynı zamanda, bankalardan bedelli askerlik kredisi çeken vatandaşlar, hiçbir işlem yapmadan banka, direkt olarak parayı kişilerin adına devletin hesabına ödemekte. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 21:50

YORUM EKLE