Bekçilikte İkamet Şartı Var mı? Bekçi Alımı İkamet Şartı

2019 yılı bekçi alımında da, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ikamet şartı olup olmayacağı başvuracak adayların merak konusu.

Bekçilikte İkamet Şartı Var mı? Bekçi Alımı İkamet Şartı

Geçtiğimiz yıl yapılan bekçi alımında on binlerce kişi bekçi alımına başvuramamıştı. Sebebi aranılan şartlardan birinin ikamet olmasıydı. Bu yılda ikamet şartı, 8000 kişilik bekçi alımında başvuracak adayların aklındaki sorulardan biri.

2016 yılında bekçi alımında ikamet şartı bulunmuyordu. 2017 ve 2018 yıllarında ise adayların başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıl ikamet ediyor olması beklenmişti. Çarşı ve Mahalle Yönetmeliği hükümleri bekçi alımlarında uygulanmaktadır ve bu hükümlerde ikametle ilgili bir madde yoktur. Çünkü ikamet konusu İçişleri Bakanlığı’nın takdirinde olan bir şarttır. Bekçi alımı için yapılacak uygulamalar artık Polis Akademisi tarafından yürütüldüğü için bakanlık dilerse 2018 yılındaki gibi il bazlı alım yapabilir bu da demek oluyor ki ikamet şartı sunabilir. Fakat polis alımlarında olduğu gibi ülke genelinde de alımlar olabilir. Konu, 2019 Bekçi Alımı Başvuru Kılavuzu’nun yayınlanması ile açıklığa kavuşacaktır.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 07:43

YORUM EKLE

Popüler Haberler