Bu Yıl İlk Cemre Ne Zaman Nereye Düşecek? 2019 İlk Cemre Ne Zaman Düşer? Baharın Müjdecisi Cemre Tarihleri!

Baharın müjdecisi olarak bilinen ilk cemre 2019 senesinde önce havaya sonra suya ve en son ise toprağa düşecek. Cemre toprağa ilk olarak 5 ve 6 Mart tarihlerinde düşecek ve bu tarihten sonra çiftçiler toprağı ekmeye, hayvancılık ile uğraşanlar hayvanlarını çayırlarda otlatmaya başlatacak... İşte cemre düşme ve ilk cemre tarihleri!

Bu Yıl İlk Cemre Ne Zaman Nereye Düşecek? 2019 İlk Cemre Ne Zaman Düşer? Baharın Müjdecisi Cemre Tarihleri!

Baharın Müjdecisi Cemre 2019 Senesinde Ne Zaman Düşer?

Kış ayları arasında oldukça önemli olan Aralık ve Ocak aylarının ilk haftaları ülkemizin doğusu dışında hafif hava koşulları ile kendini gösteriyor. Memleketin bazı bölgelerinde halen kar fotoğrafları paylaşılıyor fakat artık Şubat ayına geldik ve bahar yaklaşmaya başladı. Yakın bir zaman dilimi içinde havalar ısınmaya, çiçekler açmaya başlayacak.

Dünya’daki çok az ülke 4 mevsimi birden yaşama şansını yakalamaktadır. Türkiye bu açıdan çok özel bir konuma sahiptir. 4 mevsimi de yaşayabildiğimiz yurdumuz bir cennet gibidir adeta…

Bu sene hepimizin bildiği üzere kış mevsimi çok çetin geçmedi. Geçen senelerle karşılaştırıldığında daha az soğuk ve kuru bir kış geçirdik. Kış mevsimini tam anlamıyla yaşayamadan yazın müjdecisi olan ilk cemreler yakında düşmeye başlayacak. İstanbul’a daha kar tanesi düşmeden havalar ısınmaya başlayacak gibi görünüyor…

Cemreler ilk olarak havaya 1. Haftada, sonrasında suya 2. Haftada ve onun ardından 3. olarak da toprağa düşecek.

Cemre Nedir?

Ateş ve kor anlamına gelen cemrenin her sene şubat ayı sonunda başlayan zaman çizelgesine göre ilk olarak havaya sonrasında suya ve sonrasında da toprağa düştüğü biliniyor. Cemre düşmesi aynı zamanda baharın bayramı olan Nevruz’u da müjdeliyor.

Cemre düşmesi hayvancılık ile meşgul olan vatandaşlar için de güzel haber anlamına geliyor. Kış aylarında kar olmasından dolayı otlatamadıkları hayvanlarını, ilk cemre ile otlatmaya başlayabiliyorlar. Aynı zamanda tarım ile uğraşan vatandaşlar da ilk cemre ile beraber topraklarını işlemeye başlayabiliyorlar.

Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemre havaya 19 ve 20 Şubat tarihlerinde düşer. Arkasından cemre suya 26 ve 27 Şubat tarihinde düşer. Son olarak cemre toprağa 5 ve 6 Mart tarihinde düşer.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 09:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler