Büyük Toplantı Öncesi Suçlama Şoku

G-20 Zirvesi öncesinde gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle Veliaht Prens Selman hakkında suç duyurusu yapıldı. Selman’ın Yemen’e düzenlediği operasyonlardan dolayı tutuklanması talep ediliyor.

Büyük Toplantı Öncesi Suçlama Şoku

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman için suç duyurusu yaptı. Muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinde parmağı olduğu iddia edilen Selman’ın insanlık suçu işlediği söyleniyor. Veliaht Prens’in aynı zamanda Yemen’deki savaş suçlarında rolü olduğu iddia edildi ve bundan dolayı tutuklanması gerektiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

G-20 toplantısında Suudi Arabistan temsilcisi de yer alacak. Veliaht Prens Selman’ın katılacağı toplantı Arjantin’de düzenleneceği için suç duyurusu Arjantin’de yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçi senatörlerden de Selman’a yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor.

İddialar Asılsız ve Dayanaksız

Suudi Arabistan yönetimi, Veliaht Prens’e yönelik iddiaların asılsız ve dayanaksız olduğunu dile getirdi. Prens’in Suudi Arabistan için kırmızı çizgi olduğunun altını çizen Riyad yönetimi, gelen tepkileri yalanladı.

Cemal Kaşıkçı, İstanbul Levent’teki Başkonsolosluğa 2 Ekim tarihinde girdikten sonra bir daha çıkamadı. Binaya girdikten sonra haber alınamayan Kaşıkçı’nın binadan çıktığı iddia edilmişti. Ancak Türk yetkililerin gösterdiği kararlılık ve yapılan aramalar sonucunda Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 18:57

YORUM EKLE