Çiftlik Bank davasında 2 sanık tahliye oldu

Çiftlik Bank davasında mahkeme kararı açıklandı. Çiftlik Bank Davasında 2 Kişi Tahliye Oldu! Dava bünyesinde tutuklu sanık kalmamış durumda. İşte ayrıntılar…

Çiftlik Bank davasında 2 sanık tahliye oldu

Çiftlik Bank Davasında 2 Kişi Tahliye Oldu!

Çiftlik Bank davasında mahkeme tutuklu sanıklar sistemin yönetim kurulu başkanı Svaş Yıkılmaz ve yazılımcısı Cudi Cumhur’un tahliye olması kararını aldı. Böylece Mehmet Aydın’ın aralarında olduğu 7 firari sanıklı dava kapsamında tutuklu yargılanana hiçbir sanık kalmamış oldu.

Tutuklu Yargılanan Sanık Kalmadı

Binlerce kişiyi dolandıran Çiftlik Bank kurucusu tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ da yer aldığı 48 sanıklı Çiftlik Bank davasının 7.celsesi bugün görüldü. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada 2 tutuklu sanık bulundukları cezaevlerinden getirildiler. Tutuksuz sanıklar Serdal Dostdoğru, Anıl Çiçek, Hamit Can, İzzettin Çelik ve Düzgün Genç ile avukatları duruşma salonuna geldiler.

Mehmet Aydın ile yüz yüze konuşmalarının olmadığını ifade eden Anıl Çiçek, emlakçılık yaptığını söyledi ve 2017 senesi Ocak ayında sosyal medyada Çiftlik Bank olarak tanınan oluşumun reklam ve ilanlarını görmesi sonrasında ilgilendiğini ve 2017 senesinin Mayıs ayında Balıkesir bayisi olan Hakkı Cangül aracılığı ile sisteme toplam olarak 125.000 TL yatırdığını anlattı.

“Ben de Mağdur Oldum”

2017 senesi Mayıs ayı ile Aralık ayları arasında uzman çavuş olarak çalıştığını açıklayan Hamit Can, 2017 senesi Ağustos ayında sosyal medya üzerinden Çiftlik Bank ile tanıştığını, ilk zamanlarda 15.000 TL para yatırdığını sonrasında Haziran ayında istifa dilekçesini verdiğini anlattı.

Sonrasında ise eşinin işlettiği kafenin üzerine bir bilişim şirketi kurup Çiftlik Bank’ın çalışanı iç mimar olarak tanınan İbrahim isimli kişiye 150.000 TL para verdiklerini ve Çiftlik Bank bayiliği açtığını ifade etti. Sonrasında Ocak ayında ödemelerini alamadıklarında ihtaname gönderdiklerini söyledi.

Duruşmada 46 Mağdur Dinlendi

Diğer sanıklarda söz aldılar ve mağduriyetlerini anlattılar. Burak Aydar sanıkların hiçbirini tanımadığını ve Çiftlik Bank’ı sosyal medya üzerinde gördüğünü sonrasında 60.000 TL yatırdığını, 40.000 TL’ini geri alabildiğini kalanını alamadığını anlattı.

Erkan Türkyılmaz ise özel halk otobüsü şoförü olduğunu ve sanıkları tanımadığını 2017 senesinde 50.000 TL yatırdığını 8.000 TL’sini geri alabildiğini gerisini alamadığını ifade etti.

Adem Tuna’da 14.000 TL yatırdığını ve geri alamadığını belirtti.

Tüm mağdurlar sırayla söz aldılar ve durumlarını anlattılar.

5 Sanık Hakkındaki Yakalama Kararı Devam Ediyor

21 sanık hakkında adli kontrol kararı kaldırıldı ve haklarında yakalama emri bulunan Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman Naim Kaya ve Niyazi Karakoç hakkındaki yakalama emirlerinin devam etmesi kararı alındı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 Mart 2018 tarihinde hazırlanan iddianamede 3762 kişi müşteki, 48 kişi ise şüpheli olarak görüldü. Şüpheli kişilerin bu sistem sayesinde 132.222 kişiyi 1.139.972.622 TL dolandırdıkları ve kullanıcılara bu dönem içinde 687.838.995 TL geri ödeme yapıldığı ifade edildi.

İddianamede firari sanık Mehmet Aydın’ın da araların yer aldığı 18 örgüt yöneticisinin suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık, ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarından 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'şar yıla kadar hapsi talep edildi.

Örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarından toplamda 5'er 13'er yıla kadar hapis cezası istendi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 02:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler