ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır? 2019 ÇKS İçin Zorunlu Olan Belgeler

Çiftçi kayıt sistemi nedir, faydaları nelerdir, çiftçi kayıt sistemine ne zaman ve nereden başvurarak kayıt yaptırabiliriz? İşte çiftçi kayıt sistemi ile ilgili bütün bilmek istedikleriniz..

ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır? 2019 ÇKS İçin Zorunlu Olan Belgeler

Çiftçi kayıt sistemi, toprak sahiplerinin üretim yapabilmesi, ne zaman ne yetiştireceği ve tarımsal ürünlerinin kayıt altına alındığı bu bu bilgilerin depolanması için 2005 den bu yana zorunlu olarak alması gereken belgenin kayıt altına alınmış halidir. Çiftçi kayıt sisteminde sorgulama yapmak için sisteme kayıtlı olma zorunluluğu var. ÇKS ile ilgili son değişiklik yönetmeliği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’ye gönderildi.

ÇKS’nin Faydaları Nelerdir?

-Devletten hibe alınmasını sağlar.

-Çiftçi hibe ve kredilerinden faydalanmayı sağlar.

-Çiftçiye doğru üretim için destek verir.

-4B kapsamında çiftçiye emeklilik imkanı verir.

-Özel bankalardan düşük faizli kredi imkanı tanır.

-Taşımacılık için müstahsil yol belgesi çıkarılmasını sağlar.

E-devlet üzerinden ÇKS sorgulaması yapmak mümkündür. PTT’den alacağınız şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifre alım bedeli olarak 2 TL vermeniz yeterli olacaktır. E-devletiniz açıldığı zaman gıda tarbil diye araştırma yapmanız durumunda karşınıza çıkan seçenek sizin Çiftçi kayıt sistemindeki bütün bilgilerine erişiminize olanak sağlayacak.

Ayrıca e-devlet ile birlikte iyi tarım uygulaması desteği, yem bitkileri desteği, hububat, bakliyat, yağlı tohum fark ödemesi, sertifikalı tohum ve küçükbaş hayvan desteği alma imkanına kavuşacaksınız. Ayrıca ÇKS kapsamında Ziraat Bankası hayvansal üretim ve su ürünleri kredisi imkanına sahip olacaklar.

ÇKS Başvuruları Nereye ve Ne Zaman Yapılacak?

ÇKS süresi her yıl dönem sonu yani 31 Aralık akşamı sona ermektedir. Çiftçilerin kayıt güncelleme tarihleri ise 15 Mart ve 15 Mayıs arasındaki zaman dilimidir. Başvurular Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinden yapılmaktadır.

ÇKS İçin Zorunlu Olan Belgeler

-Çiftçi kayıt formu

-Başvuru sahibinin kişisel bilgileri

-Arazi ile ilgili tapu ve parsel bilgileri

-Çiftçilik Belgesi

-Ödeme Makbuzu

Aşağıdaki belgeleri de istendiği zaman teslim etmek zorundasınız

-Tüzel kişilikler için yetkili imzası

-Kira Sözleşmesi

-Muvafakatname

-Tahsis belgesi

-Keşif raporu

-Nüfus kayıt Öneği

-Çiftçilik belgesi

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 12:57

YORUM EKLE

Popüler Haberler