Cumhurbaşkanı Erdoğan; Mutabakata uyulmadı, Barış Pınarı devam edecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Macaristan'da gerçekleşen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısında iki ülke arasındaki ticaret hedeflerinin görüşüldüğünü söyleyen Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı ile ilgilide önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Mutabakata uyulmadı, Barış Pınarı devam edecek!

Türkiye-Macaristan arasında gerçekleşen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrası uçakta gazeteciler ile görüştü. İki ülke arasında gerçekleştirilecek ticaret anlaşmalarında 6 milyar dolarlık bir hedef belirlediklerinin söyleyen Erdoğan, "2018'de 2,5 milyar dolar civarında seyreden ticaret hacmimizi 6 milyar dolara ulaştırma konusunda irade beyanında bulunduk." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Janos Ader ve Başbakan Viktor Orban ile görüştüklerini, daha sonra heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandığını söyledi.

Macaristan'ın Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında Türkiye'yi en iyi anlayan ve her konuda Türkiye'nin yanında olan bir ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Sayın Başbakan Orban, 15 Temmuz ve Barış Pınarı Harekatında birçok uluslararası toplantıya katılarak Türkiye ile ilgili net tavrını ortaya koydu. Macaristan Türkiye'nin AB'nin güvenliği ve bölgenin istikrarı için oynadığı kilit rolün farkında olan bir ülke ve NATO'da da bizim stratejik ortağımız." dedi.

Gazetecilerin, ABD ve Rusya’nın mutabakata uymadığı, bundan sonra Türkiye'nin planlarında neler olacağı ve Barış Pınarı Harekatının devam edip etmeyeceği ile ilgili sordukları bir soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kesinlikle. Burada son terörist bölgeyi terk etmedikten sonra biz bu işi bırakmayız. Bu işin bir boyutu. İkinci olarak, diğer ülkeler buradan çıkmadıktan sonra biz buradan çıkmayız” yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 21:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler