Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'dan Washington Post'ta sert tepki! Açıkça terör propagandası yapıyor!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington Post'un PKK terör örgütü elebaşlarından Cemil Bayık'ın yazısını yayımlamasına tepki göstererek, "Açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemektedir." dedi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'dan Washington Post'ta sert tepki! Açıkça terör propagandası yapıyor!

ABD'bin yayın kuruluşu Washington Post gazetesinin, terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Cemil Bayık'ın yazısını yayımlaması Türkiye'den tepki almasına neden oldu. Cuhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın bunun bir skandal olduğunu değerlendirerek "ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD yönetiminin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemektedir." diye konuştu.

İbrahim Kalın, yaptığı yazılı açıklamada konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD yönetiminin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemektedir. Bunun basın ve ifade özgürlüğü ile izah edilmesi mümkün değildir. Bu durum, El-Kaide yahut DEAŞ terör örgütünün bir mensubuna gazete yazısı yazdırmaktan farksızdır. Bir terör örgütünün başını Kürtlerin temsilcisi gibi göstermek, her şeyden önce Kürtlere yapılmış bir hakarettir. Türkiye, terörün her türüne ve onun destekçilerine karşı kararlılıkla mücadele vermeye devam edecektir."

Diğer taraftan Dışişlerinden yapılan açıklamada, PKK'nın terör propagandasına alet olan ve DEAŞ, El Kaide ve diğer terör örgütleri konusunda sergilenen duyarlılıkla bağdaşmayan bu yaklaşımın terörle mücadelede ikiyüzlü uygulamanın yeni ve vahim bir örneği olduğu savunuldu. 

Bakanlık, "ABD dahil birçok ülkenin terör örgütleri listesinde yer alan, on binlerce masum insanı hunharca katletmiş olan PKK'nın elebaşlarından biri bugün Washington Post gazetesini kullanarak alenen terör propagandası yapmıştır. Bu yayınla birlikte, uluslararası toplumun terörizmle mücadelede en temel taahhüdü olan "terörizmin teşvik edilmesinin önlenmesi" ilkesi ağır biçimde ihlal edilmiştir. Terörle mücadelede terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması elzemdir." ifadelerini kullanarak ABD'li yayın kuruluşu Washington Post'un Cemil Bayık yazısını kınadıklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 08:32

YORUM EKLE

Popüler Haberler