Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir? Kaç yaşında? Hastalığı neydi? Neden öldü?

Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat vefat etti. Vefat haberi ile birlikte Fırat kaç yaşında, hastalığı neydi, neden öldü sorularının yanıtı merak konusu oldu.

Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir? Kaç yaşında? Hastalığı neydi? Neden öldü?

Vefat haberiyle gündeme  gelen Dengir Mir Mehmet Fırat'ın kim olduğu kamuoyu tarafından merak konusu haline geldi. Ak parti Genel başkan yardımcılığı ve milletvekilliği görevlerini yürüten Dengir Mir, daha sonra HDP'den Mersin milletvekili olarak seçildi.

DENGİR MİR

Dengir Mir Mehmet Fırat neden vefat etti?

76 yaşındaki Fırat, Ankara Bayındır Hastanesi'nde 6 haftadır akciğer kanseri tedavisi görmekteydi. Alınan bilgiye göre, tedavi gören Fırat, gece yarısı hayatını kaybetti. Fırat'ın cenazesi ikindi namazını müteakip Ahmet Hamdi Camisi'nde kılınacak cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığında toprağa verilecektir.

Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?

Dengir Mir Mehmet Fırat, 8 Ağustos 1943 yılında Adıyaman'nın Kahta ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İyi derecede İngilizce bilen Fırat, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Dengir Mir Mehmet Fırat, serbest avukatlık, çiftçilik, ihracatçılık yaptı. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kuruluğu Üyeğiliğini de yürüttü. AKP'nin kurucu üyelerinden oldu.

Dengir Mir Mehmet Fırat  Ak parti'den 21. dönem Adıyaman, 22. dönem Mersin, 23. dönem Adana milletvekili olan Fırat, 28 Temmuz 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Seçiminin hemen öncesinde partisinden ayrıldığı duyuldu. 21. dönemde Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi oldu. 22. dönemde Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde bulundu.

Fırat, 2015 seçimlerinde HDP'den 25. dönem Mersin milletvekili seçildi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 15:04

YORUM EKLE

Popüler Haberler