12 Mart 2019 Salı 22:10
Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır? PTT Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Şartları

Devlet Elektrik Yardımı

28 Ocak 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Devlet Elektrik Yardımı alabilmek için verilen karar ve bu yardımı alabilmek için vatandaşların yapması gerekenler ve taşıması gereken şartlar ve tüm detayları haberimizde siz değerli okurlarımız için açıkladık

 Devlet tarafından ihtiyacı olan vatandaşlara  verilen destekler arasında bulunan elektrik desteği yardımlarından 01.Mart.2019 tarihinden itibaren vatandaşlar yararlanabileceklerdir. Elektrik tüketim desteği adı altında projelendirilen devlet elektrik yardımı durumu el vermeyen ihitiyaç sahibi vatandaşlara ödenmektedir

Bu Yardımı Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Vatandaşların,devletin sağlamış olduğu bu yardımdan faydalanabilmeleri için belli şartlar aranmaktadır. Bunlar :

 1. Kronik hastalık sahibi olarak cihaza bağlı yaşam sürülmesi gerekir.
 2. Vatandaşın muhtaç durumda olduğunun tespitinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının mütevelli heyeti tarafından yapılması gerekir.
 3. Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşın evde bakım parası yardımından yararlanmaması gerekir. Evde bakım yardım parası alan kişiler elektrik yardım başvurusunda bulunamazlar
 4. Cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olunduğuna dair sağlık raporu alınması gerekir. Sağlık raporu olmadan başvuruda bulunan kişilerin başvuruları kabul edilmez.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Bu yardım parasını alabilmek için başvuruların hastanın yaşadığı ikamet adresinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılması gerekmektedir.Hastalığında ötürü   evden çıkma imkanı olmayan vatandaşların başvurularını hastanın vekili ya da vasisi olan kişiler de  yapabilmektedirler. Elektrik yardım parası başvurusu sırasında istenen evraklar şunlardır :

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının başvuru sahibine vereceği form doldurularak imzalanmalıdır.
 2. Kronik hastalığı bulunan vatandaşın cihaz kullanması gerektiğini belirten sağlık raporu gerekmektedir.

Vakfın vermiş olduğu  formu doldurarak sağlık raporu ile beraber  başvurularını yapan kişilerin evlerine vakıf personelinden görevliler gelerek muhtaçlık durumunu ve cihazın bağlılık durumunu kontrol ve tespit etmektedirler. Vakıf personeli yapmış oldukları bu tespitlerin  sonuçlarını  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının mütevelli heyetine iletmekte ve heyet tarafından yapılacak olan değerlendirme sonucuna göre yardım almaya uygun görülen  hasta vatandaş devlet destekli elektrik yardımı almaya hak kazanmaktadır.

Elektrik Tüketimi Kapsamında Yararlanılabilen Destekler

Elektrik tüketimi desteği olarak kronik hastalık sahibi kişilerin  faydalanabildiği destekler  3 şekilde verilmektedir. Bunlar :

 1. Hastanın yaşadığı eve ait olan elektrik tüketiminde her ay ödenmesi gereken elektrik faturalarına destek olmak adına kullandığı cihazda sarf edilen elektrik tüketimine göre aylık 200 TL’ye kadar olan elektrik fatura ödemelerine yardım edilmektedir.
 2. Hanede kullanılan elektrik için kesintisiz güç kaynağı desteği sağlanmaktadır.
 3. Hastanın yaşadığı hanenin birikmiş olan elektrik borcu varsa ilk ödemede tek seferlik olarak birikmiş elektrik borçlarının ödemesine destek olunmaktadır. Birikmiş elektrik borcu desteği için yapılan ödeme hastanın cihaz kullanmaya başladığı tarihten itibaren olan birikmiş borçlarını kapsamaktadır. Cihaz kullanımından önce olan borçların ödemesi yapılmamaktadır.

Biriken Elektrik Borcu İçin Yardım Başvuruları

Elektrik tüketimi yardımı almaya uygun bulunan kişilerin cihaz kullanımı sonrasında birikmiş olan borçları için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Her iki destek için başvurular aynı anda yapılabilmekte ve hak sahiplerinin destek almaya hak kazandıkları ilk ay içerisinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu süreyi aşan  vatandaşlar biriken elektrik borçları için başvuruda bulunma haklarını kaybederler. Birikmiş olan elektrik borç başvuruları için yapılan destek ödemelerinden bir kere faydalanılabilmekte ve ikinci defa başvuru yapılamamaktadır.

Kronik Hastalar İçin Devlet Destekli Elektrik Parası Yardımı

Kronik rahatsızlıklar sebebi ile cihaza bağlı olarak hayatlarını devam ettirmek zorunda kalan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen cihazlar hastalara zimmetlenmekte ve hastanın tedavi süresince cihazlar hasta tarafından kullanılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunda olmayan cihazlar için ise kurum tarafından onay alan hastalara cihaz alımlarında ödeme yapılmaktadır   

Cihazlara bağlı olarak yaşamlarını  devam ettiren kişilerin cihaz kullanımından doğan yüksek elektrik fatura tutarlarının 200 TL’ye kadar olan kısmını devlet karşılamaktadır. ,bunun yanı sıra cihaz kullanmaya başladıktan sonra ödenememiş olan elektrik borçlarını bir defaya mahsus olarak devlet ödeyecektir.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Devlet Destekli Elektrik Parası Yardımı

Ülkemizde devletimiz  tarafından durumu el vermeyen yardıma ihtiyacı olan muhtaç vatandaşlarına çeşitli yardımlar yapmakta ve bu yardımlarını sağlarken çeşitli kurumlardan destek alınmaktadır. Bu destekler arasında bulunan elektrik parası yardımı 2019 yılında ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılan elektrik parası yardımları verilirken 150 kilowatt saate kadar olan elektrik tüketimleri karşılanmaktadır. Buna göre; İhtiyacı olan  ailelere verilen bu sosyal yardımdan ihtiyaç sahibi aileler her ay düzenli olarak yararlanabilecek ve yaklaşık olarak 80 TL kısmı devlet tarafından ödenecektir. Belirlenmiş  dönemlerde ihtiyaç sahibi bu ailelerin elektrik faturalarının bir kısmını ödemek için vatandaşların elektrik fatura ödemelerini düzenli  bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekir.

Elektrik yardımı desteğinden yararlanabilmek için ihtiyaç sahibi ailenin sosyal yardım programından yararlanıyor olması şartı bulunmalıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gıda yardımı alan bir kişi aynı zamanda elektrik faturası yardımından da faydalanabilmektedir.Yardıma muhtaç ailelere yapılan yardım tutarlarının belirlenmesinde hane içinde yaşayan kişilerin sayısı dikkate alınıyor.

Başvuru sırasında istenen belgeler şunlardır:

 1. Vakıftan temin edilerek doldurulacak olan talep dilekçesi,
 2. Başvuruda bulunan kişiye ya da eşine ait kimlik belgesi,
 3. Başvuru sahibine ait elektrik faturası,
 4. Yapılacak yardım şekline göre kurum tarafından istenebilecek olan farklı belgelerin talep edilmesi durumunda temin edilerek kuruma teslimi gerekmektedir.

Elektrik parası yardımı almaya hak kazanan ailelerin ödemeleri PTT aracılığıyla yapılacaktır.

Yardıma muhtaç her vatandaşın düzenli yardım alıyor olması şartı ile başvuruda bulunma hakkı vardır. Hak sahiplerinin ödeneklerini almak için PTT ye geçerli kimlik belgelerinin ve elektrik faturalarını ibraz etmeleri gerekir.

Son Güncelleme: 12.03.2019 22:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sinem kurkutata 2019-04-15 15:57:25

eriktirik yardimi kayinbaba ma gelmiş ama kayin babam engeli oldugu icin evden pek cikamiyor onun bakimi benim östumde yani ona ben bakiyorum eliktirik yardimini nasil kendi östüme alabilirim yada alabilir miyim

Avatar
Yusuf koçak 2019-05-25 03:49:51

Ben 3 yıldır beyin ameliyatı geçirdim hemde iki kez beynimde baloncuklar var işim ağır için çalışamıyorum baska işte yok zaten elektriği 3yildir ödeyemediğim için icralik oldum bende faydalanabilirmiyim bu yardımdan

Avatar
Belkıs 2019-05-28 10:53:05

Daha önce ben de 2 ay elektrik yardımı aldım.sonra bir ay içinde kaldı öbür ay ile beraber getiririm dedim getirmeye gittiğim zaman yardımın kesildi dediler nereye başvurabilirim ne yapabilirim tekrar o yardım alabilir miyim acaba

Avatar
mehmet ocak 2019-03-20 10:34:56

henüz kaydım oldugu taktirde yardım alamıyorum BİLGİNİZE GAZİANTEP Ş.KAMİL

Avatar
Ülger takmaz 2019-06-07 01:11:25

4 çocugum var eşim çalışmıyor ve bende faydamak istiyorum
zor ödüyorum benimde elektrik desteği ityacim var elektrik faturaı zor ödüyorum benimde hakkı m

Avatar
hüseyin 2019-04-05 15:26:52

alırsınız kaymakamlıga ugrayın mutlaka cıkmstır sizede

Avatar
Akın 2019-05-03 09:28:45

üç çocuğum var bunun ve babasını hiçbir şekilde bir katkısı yok

Avatar
Ramazan 2019-05-07 20:59:02

Annem 3.ve 4 aylarda elektrik destegini aldı fakat 5. Ayda yatmadı ayın 7si bugun ama yatmamıs sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı engel yok alır dedi ama yatmadı nasıl yatıp yatmadıgını ögrene biliriz. Tesekürler