Dışişleri Bakanlığından IRAK'a Seyahat Uyarısı Yapıldı : Güvenli Olana Kadar Gidilmemeli

Kuzey Irak ile Irak arasında gerçekleşen referandumdan dolayı Irak'a giden yolcular uyarıldı ve güvenli olana kadar gitmemeleri gerektiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığından IRAK'a Seyahat Uyarısı Yapıldı : Güvenli Olana Kadar Gidilmemeli

Dışişleri Bakanlığı açıklamada bulundu. Sınır komşumuz Irak'ta referandumdan dolayı oluşan tehlikeli durum nedeniyle Irak'a giden seferlerin iptali konuşuldu. Türkiye'den Irak'a gidecek olan vatandaşlar uyarıldır. Son dakika haberlerinden biri olan seyahat yasağı vatandaşı güvene almak için yapıldı. Irak ile Kuzey Irak arasında olan referandum sonucu güvenliğin az olduğuna risklerin çok olduğuna değinen bakanlık Dohuk, Süleymaniye ve Erbil gibi yerlere gitmek isteyen vatandaşları uyardı ve gerekliliğe göre Irak hükümetiyle konuşulması gerektiği belirtildi. Bu bölgelerin güvenliğine göre seyahat sağlanabileceği bildirildi. 

Güvenliğin ne derece olduğu Irak hükümeti tarafından belirtilerek vatandaşların seyahat etmesi mümkün olacaktır. Irak hükümeti duyuruları Türkiye'ye yapacaktır. Vatandaşların acil bir durumu gerekiyorsa bunu her iki ülkenin gerekli yerleriyle konuşması gerektiği açıklandı. HemTürkiye başkonsolosluğu hem de Irak başkonsolosluğu ile görüşülmesi gerektiği belirtildi.  Görüşmeler için iletişim bilgileri intenet üzerinden yayınlandı. Irak'ta gidilmek istenen yerin başkonsolosluğu çağrı merkeziyle irtibata geçilmesi gerekmektedir.  Irak'ta bulunan Türk vatandaşlarınında güvenli bir şekilde gelmesi istendi. Kuzey Irak'ta bulunan terör örgütünün ülkeyi savaş haline getirmesi nedeniyle güvende olmayacak vatandaşlar uyarıldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu uyarı uçak seyahatlerini etkiledi. Seyahatler yasaklanmadı fakat gidebilmek için geçerli nedenler gerekmektedir. Güvenlik açısından oldukça tehlikeli olduğu için vatandaşlara bu uyarı yapılmıştır.

Kuzey Irak ve Irak Arasında Referanduma Gidildi Güvenlik Azaldı

Referandum ülkeyi ikiye bölmeye çalıştı. Kuzey Irak'ta bulunan bölücü örgüt referandum yaptı ve kazanma yolunda ilerledi. Irak bölücü terör örgütü ile çatışma haline girdi. Türkiye bu çatışmaya destek vermektedir. Karadan ve havadan destek veren Türkiye vatandaşları da uyardı. Irak seyahati yapacak olan vatandaşları güvenlik ile ilgili uyardı. Kara ve havadan askeri destek sağlayan Türkiye Irak'ta olan vatandaşlarının da güvenliği için ülkeye gelmeleri gerektiğini belirtti. Gitmek isteyenlerin ise Irak ile görüşmesi gerektiği söylendi. Başkonsolosluk numaraları intenet üzerinden yayınladı. 

Irak sınır kapısında herhangi bir olay yaşanmaması için güvenlik önlemleri arttırıldı. Kuzey Irak teröristlerine karşı Irak hükümetine destek verilmektedir. Türk hava harekatı Kuzey Irak'ta bulunan 13 terörist mensubunu etkisiz hale getirmiştir. Irak hükümetinin bölücülere karşı yaptığı bu savaşta Türk askeride yer almaktadır. 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 10:12

YORUM EKLE