Diyarbakır'da Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde Yangın Hastalar Tahliye Ediliyor

Diyarbakır'da kadın doğum ve çocuk hastanesinde çıkan yangın büyük bir paniğe sebep olurken, hastalar tahliye edildi.

Diyarbakır'da Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde Yangın Hastalar Tahliye Ediliyor

Diyarbakır Gazi Yaşargil Kadın Doğum ve Çocukları Hastanesi'nde akşam saatlerinde yangın çıktı. Büyük bir paniğe sebebiyet veren yangında can kaybının yaşanmaması sevindirdi.

Merkez Bağlar İlçesi, Şanlıurfa karayolu üzerinde bulunan Gazi Yaşargil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde çıkan yangın büyük bir korkuya sebebiyet verirken; Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise;  saat 17:30 sıralarında kadın doğum kliniklerinin ek binasının ikinci katında binanın iç tesisat ve elektrik panosundan kaynaklı yangın çıktığı belirtildi. Personel hemen alarma geçip tahliye işlemi başlatırken, yangına çok sayıda itfaiye ekibi müdahale etti. personel yoğun bir çalışma sonucu 235 hasta ile yakınlarını, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan kısa sürede tahliye etti. Hastalar yaş gruplarına göre diğer hastanelere sevk edildi. Söndürme çalışmaları sürerken, yangın sonrası ve söndürme çalışmaları sonrasında oluşan duman bütün katlara yayıldı. Yangın ve tahliye nedeniyle bütün personel çalışmalara katılmak hastaneye üzere çağrıldı. Yangın ise itfaiye ekibinin müdahalesi ile söndürüldü.

Sağlık Müdürü Sait Avar, “Hastanede bulunan tüm hastaların güvenli bir şekilde başka hastanelere nakil edildiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi. Avar, kısa bir süre sonra hastaneye yeniden enerji verileceğini ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra bütün etsikliklerin giderilerek, 9 Ekim Pazartesi günü mesai saatleri içinde hasta kabulune devam edilmesi planlanmaktadır." Açıklamasını yaptı.

Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, beraberinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, İl Emniyet Müdürü Tacettin Arslan ile yangının çıktığı hastane binasında incelemede bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Helvacı yapmış olduğu açıklamada, "Şunu vurgulamak istiyorum, hastanemizin hiçbir katında alevli bir yangın olmamıştır. Kontaktan kaynaklı dumanın yayılması şeklinde cereyan etmiştir. Hastanede 235 hasta tedavi edilmekteydi. Burada kadın doğum ve çocuk üniteleri var. Hastanede bulunan UMKE ve 112 Acil Servis ekipleri 181 hastayı hızlı bir şekilde ilgili hastanelere transfer etti. Geriye kalan 54 yeni doğan yoğum bakımdaki hastamızın tedavilerine devam ediliyor. Hastane yetkililerinden aldığımız bilgiye göre havanlandırma için bazı camlar kırıldı. Ufak tefek eksiklikler bu geceden giderilecek. Yarından itibaren hastenemizde yangınla ilgili hiçbir eksiklik olmadan hastalara hizmet verilmeye devam edilecek." Diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 00:21

YORUM EKLE