Dünya Günü Nedir? 22 Nisan Dünya Günü Google Doodlesi Oldu! Google Dünya Gününü Unutmadı!

22 Nisan Dünya günü nedir? 22 Nisan Dünya Günü, Google doodlesi oldu. 22 Nisan günü, 1969'dan bu yana Dünya Günü olarak kutlanmaktadır. Etkinliklerde Türkiye'deki kentler de kapsama alındı ve kentler çevresel tehditlere karşı rekabet içerisinde olacak.

Dünya Günü Nedir? 22 Nisan Dünya Günü Google Doodlesi Oldu! Google Dünya Gününü Unutmadı!

22 Nisan Dünya Günü dünyanın çevresel etmenlere karşı tehditlerine karşı farkındalık yaratabilmek için ilk kez 1969 yılında San Fransisco’da düzenlenen UNESCO Dünya Konferansı’nda kabul edildi. Konferansa katılım sağlayan John McConell, dünyanın karşısındaki çevresel tehlikeleri anımsatmak için özel bir gün olmak maksadıyla gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart gününü önermişti. Bundan daha sonra ise çevre sorunlarını anımsatmak maksadıyla düzenlenen ilk hareketin öncüleri Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson ve Denis Hayes olarak karşımıza çıkmakta. Hayes ve Nelson öncü olarak ilk kez 1970’te Dünya Günü etkinliğini düzenlemiştir.

İklim Değişikliğine Karşı Tek Yarışma

WWF- Türkiye’nin girişimleriyle 22 Nisan Dünya Günü’nde dünya genelinde iklim dostluğunun teşviki için 2019 Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması Türkiye’de başlıyor. Geçtiğimiz yılda Türkiye’den üç kent yarışmaya katılmıştır ve WWF’nin hedefi küresel ısınmanın 1.5 derece eşiğinde tutulmasıdır.

WWF, 2011’den beri 5 kıtada 400’den daha fazla kent katılım sağlayarak Tek Dünya Kentleri Yarışması’nı düzenliyor. İklim değişiklikleriyle mücadele edebilmek, dönüşümü teşvik edebilmek konusunda farkındalık oluşturulmaktadır. Günümüzde ise proje kapsamında enerjinin sürdürülebilirliği noktasında hedef ve uygulamalara büyük bir önem verilmektedir.

Bu yıl yarışmayı ise BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli verilerine göre değerlendirme yapılacak. Küresel ısınmanın 1.5 dereceyle sınırlandırılabilmesi için hedefe ulaşabilme noktasında emisyon azaltım planları değerlendirilecek. Bu analizle yarışmaya katılan bütün kentlerin gelişmişlik seviyesi hesaba katılacak ve taahhüt seviyeleri belirlenecek.

Kent Başarıları Geniş Kitlelere Duyurulacak

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Türkiye’deki bütün kentlerin iklim değişikliğiyle mücadele noktasında bütün kentler davet edildi. Pasinli, kentlerin iklim dostu olma noktasındaki başarılarının gösterilebilmesi için hikayelerin geniş kitlelere duyurulmasının istendiğini belirtti.

2050’ye kadar yüzde 66’lık nüfus seviyesindeki kentler, karbondiyoksit emisyonlarının yüzde 70’inden daha fazlasından sorumludur. Bundan dolayı da iklim değişikliğiyle mücadele edebilme noktasında harekete geçmenin şart olduğu aktarıldı. Kentlerin bu konuda gösterdikleri beceri ve önekler aynı zamanda kentin dünya çapındaki imajını da ciddi anlamda etkileyecek.

Google’dan Dünya Günü Sürprizi

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, 22 Nisan Dünya Günü’ne özel olarak özel doodle yayınladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 01:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler