E-okul Not Sistemini Hackleyerek Notlarını Değiştiren Lise 2 Öğrencisi Gözaltına Alındı!

E-okul sistemini hackleyerek 59 günlük devamsızlığını 9 güne düşüren ve puan ortalamasını 20 puan yükselten lise 2 öğrencisi gözaltına alındı. Öğrencinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

E-okul Not Sistemini Hackleyerek Notlarını Değiştiren Lise 2 Öğrencisi Gözaltına Alındı!

Diyarbakır’da 10. sınıf öğrencisi bir genç, e-okul sistemini hackleyerek 2 ay devamsızlığını 9 güne indirdi ve notlarını 20 puan yükseltti. Kayapınar ilçesindeki bir okulda yaşanan hadisede, öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı web sayfası e-okul sistemini hacklediği belirtiliyor. Öğrencinin durumunun değiştiğini gören öğretmenler, sisteme yanlış giriş yaptığını düşünerek puanları yeniden düzenledi. Ancak bir sonraki gün öğrenci devamsızlık bilgisini ve puan durumunu bir kere daha güncelledi. Bu durum okul yönetiminin ve öğretmenlerin dikkatini çekince güvenlik güçleri duruma el koydu.

Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğüne bağlı bir ekip not sistemini incelemeye koyuldu. Güvenlik güçlerinin yürüttüğü siber çalışmalar sonucunda not sistemine öğrencinin giriş yaptığı öğrenildi. IP adresi tespit edilen öğrenci güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Öğrencinin sorgu işlemlerinin devam ettiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 00:23

YORUM EKLE