EGM, Jandarma ve MSB 85 Bin Kamu Personeli Alımı! JÖH, PÖH, Astsubay, Bekçi, Polis ve Korucu Alımı Yapılacak!

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde JÖH, PÖH, Astsubay, Bekçi alımlarıyla ilgili personel alım duyuruları, aranan şartlar ve kadrolarla ilgili bütün son dakika gelişmeleri ve daha fazlası içeriğimizin devamında yer almaktadır.

EGM, Jandarma ve MSB 85 Bin Kamu Personeli Alımı! JÖH, PÖH, Astsubay, Bekçi, Polis ve Korucu Alımı Yapılacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Jandarma Genel Komutanlığı’na 25 bin personel alımı yapılacağı duyurusu kamuoyundan yoğun ilgi gördü. Soylu, 2021 yılına kadar jandarmanın profesyonel bir hale getirileceğini anlattı ve 2016’dan bu yana 42 bin 174 alım yapıldığını aktardı. Jandarma sayısının 2018 yılında 195 bine ulaştığını vurgulayan Bakan, her yıl 25 binlik alım yapılacağını dile getirdi. Profesyonelleşmeye gidildiğinin altını çizen Soylu, 2017 yılı içerisinde 647 sahil güvenlik personelinin istihdam edildiğini kaydetti.

JÖH Başvuruları Nasıl Yapılır?

Jandarma Özel Harekat birimlerinde başvurular gönüllülük esasına dayalı olarak yapılmaktadır. Askerliğini tamamlamasına 6 ay gibi bir süre kala Jandarma Özel Harekat başvurularını yapan bireylerin JÖH birimlerinde görev alabilmesi için mülakatlara tabii tutulacaktır. Başvurusu onaylanan kişilerin eğitimlerini başarıyla tamamlaması gerekmektedir. JÖH alımları yayınlanan duyurularla da yapılmaktadır.

Jandarma Genel Komutanlığı her yıl belirlediği günler içerisinde başvuru duyurusu yayınlar. Başvuruları onaylanan kişiler yazılı sınav ve mülakatta başarılı olmak durumundadır. Bir sonraki adımda eğitim görmeye hak kazanan kişilerin eğitimlerini eksiksiz olarak tamamlaması gerekmektedir.

JÖH Başvurularında Aranan Şartlar Nelerdir?

Başvuracak bireylerin T.C. vatandaşı ve erkek olması gerekmektedir.

En az lise veya dengi öğrenim kurumlarında eğitim görülmüş olması gerekmektedir. Yurtdışında lise öğrenimi gören kişilerin, eğitim gördüğü kurumun YÖK denklik belgesi almış olması şartı aranmaktadır.

1 Ocak 2019 günü itibariyle 20 yaşından gün almak ve 27 yaşını tamamlamamış olmak gerekmekte. Bireyler sözleşmeli erbaş veya er olarak üç yıl görev yapmış olmalı, bu süre zarfında 29 yaşının doldurulmamış olmalıdır. Başvuran adayların sağlık raporunda komando erbaş olmasına engel mahiyeti taşıyan bir madde olmamalıdır.

Erkeklerin en az 1.64 boyunda olması ve obezite hastası olmaması gerekmektedir. Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş öğrenciler ve güvenlik soruşturması olumlu kişiler başvurabilir.

Devletin milletiyle bölünmez bütünlüğüne, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, ırza geçmek, yüz kızartıcı suçlar, devlet sırlarını açığa çıkarma, emre itaatsizlik, üste mukavemet suçlarından mahkum adaylar başvuru yapamaz. Taksirli suçların dışında askeri mahkemelerde otuz günden fazla hüküm giymiş olanlar, taksitli suçlardan altı ay hüküm giyenler, siyasi ideolojileri benimseyenler başvuruda bulunamaz.

2019’da Astsubay Alımları Yapılacak mı?

Geçtiğimiz yılda astsubaylar için 3500 kişilik kadro oluşturulmuştu. Yeni yılda sayının artacağı işaret edilmesine karşın henüz bir açıklama yapılmadı. 2019 çerçevesinde Nisan ayında duyuru yayınlanacağı öne sürülüyor ancak şuanda kesin bir bilgi söz konusu değil. Kadın ve erkekler astsubaylık için başvuruda bulunabiliyor ve aranan genel şartlar her yıl KPSS puanları hariç değişmiyor.

Astsubaylık Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?

Adaylar T.C. vatandaşı olmalı ve yurtdışında öğrenim görenlerin YÖK onaylı denklik belgesi olması gerekmektedir.

Lisans, ön lisans veya dengi bir yükseköğrenim kurumundan mezun olanların 27 yaşından, lisansüstü eğitim tamamlayanlar 32 yaşını bitirmemiş olmalıdır.

Lisans veya dengi öğrenim kurumlarından mezun olanlar KPSS P93 puan türünden 60 ve üzeri puan almalıdır.

Şehit çocukları ve eşlerinin KPSS puanının en az yüzde 80’ini alması halinde görev yapması sağlanır.

Başvuruda bulunacakların silah taşıma engeli bulunmamalı, kamu haklarını kullanmaktan mahrum olmamalı, terör örgütleriyle herhangi bağlantısı bulunmamalıdır. Başvuracak kişinin hiçbir siyasi partiye üyeliği olmadığına dair yazılı beyanı teslim etmesi gerekmektedir.

2019 PÖH Alımı Yapılacak mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü 10 bin 700 kişilik Polis Özel Harekat açığı olduğunu duyurmuştu. Yeni dönem PÖH alımlarına ilişkin henüz duyuru yayınlanmasına karşın 24. dönem PÖH alımı yapılıp yapılmayacağı da henüz bilinmiyor. Halen soru işaretleri bulunan JÖH alımlarında yaş sınırı ve başvuruda kritik şartlar yer almaktadır.

JÖH Alımlarında Aranan Şartlar Nelerdir?

JÖH personel alımlarına başvuruda bulunacak kişilerin 18 yaşından sonra yapmış oldukları düzeltmeler dikkate alınır ve sınav günü itibariyle 31 yaşını doldurmamış olması gerekir.

Başvuruda bulunacakların T.C. vatandaşı olması, lise veya dengi öğrenim kurumlarından mezun olması gerekmektedir.

Ön lisans, lisans mezunları veya yurtdışında öğrenim görmüş kişilerin YÖK denklik belgesini alması şartı aranmaktadır.

Son olarak Emniyet Teşkilatı’nın yayınlamış olduğu Sağlık yönetmeliğindeki ibareler ve şartların yer alması önem arz etmektedir.

Bekçi Alımlarında Genel Nitelikler

2019 yılı bekçi alımları konusunda da büyük bir beklenti mevcut durumda. Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında adaylar yazılı sınav, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat süreçleriyle karşı karşıyadır. Bekçi olmak isteyenler sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür sorularını yanıtlayacak. Sınavda her test 20 sorudan oluşacak ve 50 puan alan adaylar başarılı sayılacaktır.

Bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yaptıklarından askerlik şartının kaldırılmasını talep etmekte. Tek tip askerlik düzenlemesinde bekçilerle ilgili de bir düzenleme yapılması bekleniyor.

Personel İhtiyaç Analizi Yapılıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019 PÖH alımları yapılacağını açıklamıştı. Bu bağlamda Polis Akademisi Başkanlığı’na ihtiyaç analizi çıkarma talimatı verildiğini duyuran Bakan, Mart ayına kadar çalışmaların süreceğini işaret etti. Bakanlık ihtiyacı üzerine analiz raporunun hazırlanmakta olduğunu konuşan Soylu, kadrolarla ilgili detayların ancak sürecin tamamlanması halinde ortaya çıkabileceğini duyurmuştu.

Edinilen bilgilere göre 24. dönem POMEM alımları en az ön lisans mezunları üzerinden yapılacak. Alımların 7.500’ünün lisans mezunu, 2500’ünün ise ön lisans mezunu olacağı konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 22:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler