Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Hakkında Son Dakika Gelişmeleri! Bakan Zümrüt'ten Flaş Açıklamalar!

Türkiye gündemini uzunca bir süredir meşgul eden Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un flaş açıklamaları...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Hakkında Son Dakika Gelişmeleri! Bakan Zümrüt'ten Flaş Açıklamalar!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar arasında yer alan vatandaşlar Türkiye gündemini sıklıkla meşgul etmektedir. EYT’li bireyler zaman zaman bir araya gelerek toplantı düzenliyor, açıklamalar yapıyor ve devletten isteklerini bildiriyorlar.

EYT Bakanlık Gündeminde Değil

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT konusunun bakanlık gündeminde olmadığını söyledi. Selçuk, konunun bir süredir kamuoyunu meşgul ettiğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını işaret etti. Bakan, EYT konusunun hükümet gündeminde olmadığını söyleyerek, çocukların geleceğinin düşünüldüğünü söyledi. Medya mensuplarından gelen EYT sorusunun üzerine çizik çeken Bakan Selçuk’un işaret ettiği o açıklama.

Hiçbir Yerde 38 Yaşında Emeklilik Yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT konusunda erken emekliliğin tasvip edilmediğini dile getiriyor. Siyasi hayatta bunun önünün açık olduğunu konuşan Erdoğan, dünyada hiçbir yerde kimsenin 38 yaşında emekli olmadığını belirtti. Erdoğan, emeklilik için sigorta süresi, prim günü ve yaş olmak üzere 3 faktörün incelendiğini konuşarak 1999 yılında yaş şartı olmadığını söyledi.

Ancak yapılan düzenlemelerle kademeli olarak yaş şartının getirildiğine değinen Erdoğan, 20 yıl çalışan bireyin ortalama 40 yıl çalışmadan maaş alacağını söyledi. Bu durumun hiçbir sosyal güvenlik sisteminin kaldıramayacağını söyleyen Erdoğan, diğer ülkelerde de böyle bir uygulama olmadığını vurguladı. Ortalama insan ömrünün uzadığını işaret eden Cumhurbaşkanı, günümüzde insan ömrünün 78’i geçtiğini söyledi.

İskandinav Ülkeleri Bedelini Ödeyemez Duruma Geldi

Erdoğan, emekli bireylerin hem emekli maaşı alacağını hem de farklı kurumlarda işte çalışmasının adaletli olmayacağını belirtti. Batı ülkelerinin emeklilik yaşını artırma eğiliminde olduğunu konuşan Erdoğan, 65 yaşın altında emeklilik yolu açılmadığını aktardı. Eski İskandinav ülkelerinden önek veren Cumhurbaşkanı, bu ülkelerde erken emekliliğin olduğunu hatırlattı. Ancak şuanda bu ülkelerin bedelini ödeyemez hale geldiğine değinen Erdoğan, İskandinav ülkelerinin de yaşı tırmandırmaya başladığına değindi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 14:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler