Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Son Dakika Gelişmeler Neler? EYT Son Dakika Haberleri! Erken Emeklilik Yasası Çıkacak Mı?

Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda birtakım gelişmeler yaşandı. En son olarak yerel seçimlerden evvel tartışılmayacağı konuşulmaktaydı. Emekli olabilmek için Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasasının çıkmasını isteyen vatandaşlar bu süreci yakından takip ediyorlar. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Son Dakika Gelişmeleri…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Son Dakika Gelişmeler Neler? EYT Son Dakika Haberleri! Erken Emeklilik Yasası Çıkacak Mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Son Dakika Gelişmeler

Emeklilikte Yaşa Takılanlar son günlerde en çok tartışılan konular arasında bulunuyor. Çalışılan meslek sınıfında emekli olmayı talep eden kişiler, konu hakkında yaşanan gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyorlar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ankara’da Toplandılar

Ankara’da Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Deneği’nce ayarlanan EYT buluşmasına binlerce vatandaş katılım gösterdi.

EYT Sosyal Yardımlaşma Deneği’nce ayarlanan EYT Buluşması’na katılım göstermek isteyen vatandaşlar Türkiye’nin her bölgesinde sabah vaktinde Ankara’da toplandı. Toplanan kalabalık grup Anıtkabir’e ziyarette bulundu. Sonrasında ise programın devam edeceği Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne gidildi. Birçok EYT’li salonu tıka basa doldurdu. Salonda oturacak yer kalmaması üzerine vatandaşların bir kısmı salonun dışında kaldı. Hem salon içinde hem de salon dışında kalan vatandaşlar devamlı olarak sloganlar attılar. Sorunların çözülmesi konusunda atılan sloganlar sürekli olarak atılmaya devam etti. Ayarlanan etkinliğe CHP ve İYİ Parti milletvekilleri de katılım gösterdiler.

Deneğin Başkanlık görevini üstlenen Gönül Boran Özüpak, Türkiye’nin değişik noktalarından binlerce kişinin bu toplantı için Ankara’ya geldiklerini ifade etti. Maksatlarının seslerini duyurmak olduğunu söyleyen Özüpak, hep birlikte bir bütün olduklarını ve bunu gösterdiklerini söyledi. Onların isteği şeyin 4447 sayılı kanunun yaşattığı sorunlara bir son getirilmesi olduğunu kaydetti. Bu kapsama ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini söylerken, onların yok sayılmasının haksızlık olduğunu, ülkeye en çok emek veren vatandaşlardan olduklarını ve onları göz ardı edemeyeceklerini belirtti. Haklı olduklarını ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını, boş vaatleri değil, faaliyete geçen icraatleri görmek istediklerini söyledi.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu EYT Hakkında Konuştu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Deneği temsilciler ile bir buluşma gerçekleştirdi ve burada çalışan insanların gereksinimlerini karşılayacak kadar gelire sahip olmaları durumunda ekonominin patlayacağını ifade etti.

Aynı zamanda Temel Karamollaoğlu Kayseri İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen aday tanıtım töreninde, bir ülkede çalışmakta olan vatandaşların tüm gereksinimlerini karşılayacak kadar gelire sahip olmaları durumunda ekonominin patlayacağını ve talebin artacağını söyledi. Erbakan hocanın ilgili zammı yaptığında herkesin bir korku içine girdiğini ifade eden Karamollaoğlu, sonrasında pazarlarda bir canlanma yaşandığını ve piyasanın hareketlendiğini söyledi.

EYT Adana’da Buluştu

Son günlerde Adana’da toplanan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Deneği tarafından bir EYT buluşması organize edildi. Buluşmanın gerçekleştiği 2 katlı salon ağzına kadar doldu ve dışarda insanlar kaldı.

EYT Sosyal Yardımlaşma Deneği’nin düzenlediği EYT buluşmasına emekli maaşı almak için yaş süresinin dolmasını bekleyen binlerce insan ile CHP Adana milletvekilleri Ayhan Barut ve Müzeyyen Şevkin, İYİ Parti Adana milletvekilleri İsmail Koncuk ve Metanet Çulhaoğlu ile Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da katılım gösterdi.

Denek yöneticisi Ali Ulutaş EYT probleminin acil bir şekilde çözüme kavuşması için ellerinden geleceklerini söyledi. Yanlarında olanın yanında olacaklarını söylemeye çalıştığını ifade eden yönetici herkesin onların kırmadan, üzmeden, yasal şekilde emeklilik haklarını alabilmek için mücadele ortaya koyduklarını bilmesini istedi. Bu mücadelelerini sürdürmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Bakan Selçuk Gündemlerinde Olmadığını Söyledi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk son haftalarda halkın yakında ilgilendiği EYT konusu hakkında bir açıklamada bulundu. Bakan, EYT’nin şu an için gündemlerinde olmadığını söyledi.

Selçuk, SGK’nın Kavaklıdere Sosyal Tesisleri’nde organize edilen toplantıda basın çalışanları ile buluştu ve EYT konusundan bahsetti.

Bakan, EYT ile ilgili bir düzenlemenin şu an için gündemde olmadığını söyledi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da konu hakkında gerekli açıklamayı yaptığını kaydetti. Şu an için asıl önceliğin çocukların geleceği olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konu Hakkında Neler Söylemişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu hakkında geçen aylarda bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamasında Cumhurbaşkanı, erken emekliliği sosyal güvenlik sisteminde düşünmediklerini ana siyasetin bu bağlamda her zaman açık olduğunu belirtmişti. Dünya’nın hiçbir bölgesinde 38 yaşında emekliliğin görülmediğinin de altını çizmişti.

Sosyal güvenlik mevzuatı kapsamında emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı kategorinin sağlanması gerekliliğinden bahseden Cumhurbaşkanı, Emeklilik için 1999 senesine kadar sadece hizmet süresi ve ödenen prim ödeme gün sayısı yeterli olduğunu söyledi. Ancak bu tarihte yapılan değişiklik ile birlikte kademeli olarak yaş koşulunun da getirildiğini belirtti. Dünya’nın hiçbir bölgesinde 38 yaşında insanların emekli olmadığını dile getiren Recep Tayyip Erdoğan, 20 sene çalışıp 38 yaşında emekli olan kişinin 40 sene çalışmadan devletten maaş ve sigorta hizmetleri alacağı anlamına geldiğini kaydetmişti. Dünya’nın herhangi bir bölgesinde bu gibi bir uygulamanın yapılmadığını belirten Cumhurbaşkanı insan ömrünün kısa olması halinde bu durumun kabul edilebilir olacağını ancak Türkiye’de insan ömrünün yaklaşık olarak 78 seviyesinde olduğunu söyledi.

EYT yasası gelirse vatandaşların 38 yaşında emekli olacağını ve devletten maaş almaya başlayacağını, fakat halen güçleri olduğu için aynı zamanda 2. Bir iş yapacaklarını böylece daha fazla kazanç elde etmeyi düşündüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı bu durumun hak ve adaletle alakası olmadığını dile getirmişti…

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 01:12

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazmi
Nazmi - 3 ay Önce

Eyt liyim olsun artik

Tuncer
Tuncer - 3 ay Önce

Evet 50 yasında daha neler 38 mi kaldı yalanabak

Filiz
Filiz - 3 ay Önce

Kusura bakmayın hiç kimse 38 yaşında değil onun içinde bekleniyor hakkımızı istiyoruz

İzzetusta anamur
İzzetusta anamur - 2 ay Önce

Sayın cumhur başkanım ben bir fiil 27yıl pirim yatırdım mezar damı olacağız emekli

Popüler Haberler