Erzurum'da 200 metrelik gizemli yol! Deneyenler hayran kalıyor

Erzurum Palandöken Dağları'ndaki Abdurrahman Gazi Türbesi'ne çıkan yolda 200 metrelik gizemli bir alan ziyaretçi akınına uğruyor. Kontağı kapatılan otomobillerin yokuş yukarı çıkmasını deneyen ziyaretçiler yaşadıkları bu olaya hayran kalıyorlar.

Erzurum'da 200 metrelik gizemli yol! Deneyenler hayran kalıyor

Erzurum'da 200 metrelik bir yol gizemli mi kerametli mi? Bu sorunun cevabını bulmak isteyenler soluğu Palandöken Dağları'ndaki Abdurrahman Gazi Türbesi'ne çıkan yolda alıyorlar. 200 metrelik gizemli yola ziyaretçiler yolun başında kontağı kapatılan otomobillerin yokuş yukarı çıkmasına tanık oluyorlar.

Kentte özellikle hafta sonları akın eden ziyaretçiler için Belediye 'Gizemli yol başlangıcı' yazılı tabelanın yanındaki diğer tabelada ise '1- Aracı durdurunuz, 2- Vitesi boşa alınız, 3- Frenden ayağınızı çekiniz, 4- Denemeye başlayabilirsiniz' yazısı astı.

'Gizemli yol'u görmek için Diyarbakır'dan geldiğini belirten Semra Çetin, "Böyle bir yol var, dendi biz de geldik; ama şaşırdık ve anlam veremedik. Neye bağlayacağımızı da çözemedik. Metalik bir şey mi var aşağıda yoksa göz yanılması mı, bilemedik. Herkes gibi biz de şaşırdık. Bizim için gerçekten ilginç bir deneyim oldu. Bazı arkadaşlarımız buna inanmamıştı. Birebir olayı yaşayınca çok heyecanlandılar. Elbet burası için bir bilimsel açıklaması vardır. O açıklamanın da buraya yazılması lazım. Okuyup, bilinçlenmek isterdik" diye konuştu.

Bazı kişiler ise yola su dökerek ya da top bırakarak, eğitimin ne tarafa doğru olduğunu çözmeye çalıştılar.

ABD'deki Nevada Üniversitesi'nin Makine Mühendisliği Bölümü enerji sahası öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Çengel, 2008 yılında, su terazisi ile yaptığı deneyden sonra "Manyetik bir alan ya da keramet söz konusu değil. Tamamen göz yanılması. Yokuş yukarı gibi gözüküyor; ama rampa aşağı bir yol" diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 21:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler