EYT İçin Yeni Model Açıklandı!

Emeklilikte Yaşa Takılanları ilgilendiren gelişmeler yaşandı. EYT İçin Yeni Model Açıklandı! İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın EYT açıklaması sonrasında Aile Bakanlığı konu hakkında bilgilendirme yaptı. İşte ayrıntılar…

EYT İçin Yeni Model Açıklandı!

EYT İçin Yeni Model Açıklandı!

Geçen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT’lerin hoşlanmayacağı açıklamalarda bulunmuştu. Ancak Binali Yıldırım son yaptığı açıklamada EYT üzerindeki çalışmaların devam ettiğini söylemişti. Binali Yıldırım’ın bu açıklaması sonrasında Bakanlık tarafından bilgilendirme yapıldı.

Elde edilen bilgilere göre Bakanlık EYT ile ilgili olarak Finlandiya Modeli üzerinde çalışıyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Finlandiya Modeli ile birlikte EYT konusunda büyük oranda çözüm getireceğini düşünüyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre yaş koşulunun düzenlenmesinin çıktığı 1999 senesi sonrasında artış gösterdiği için emekli olmayan kişilerin mağduriyet yaşadıklarının aşikar olduğu ve meseleyi çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ettiler.

Almanya ya da daha çok Finlandiya’da uygulanan bu model ile birlikte sorunu çözmeyi umduklarını, bu model ile birlikte Almanya ve Finlandiya’da emeklilik yaşının 65, 67 olduğunu, Türkiye’de ise 61 yaşın erkekler, 58 yaşın ise kadınlar için uygulandığı belirtildi.

 Ayrıca uzmanların açıklamasında bu model hakkında bilgiler de verildi. Finlandiya’da uygulanan sistem içinde, emekliliğine az kalan vatandaşların %2 eksik maaş almayı kabul etmesi halinde anında emekli olabildiği, emekliliğine 2 sene kalan kişinin %4 ve 3 sene kalan kişinin %6 eksik maaş almayı kabul etmesi halinde direkt olarak emekli olabildiği anlatıldı. Ayrıca Sosyal Güvenlik Destek Priminin ödenmesi halinde maaşların eski konumuna getirilmesi gibi bir durumun da mümkün olduğu belirtildi.

Uzmanlar Türkiye’de uygulanacak olan model ile birlikte emekli olmasına 4 seneden fazla olan 500.000 kişi olduğunu, ve onların %8 daha az maaş almayı kabul etmeleri halinde emekli olabileceklerini ifade ettiler.

3 sene için bu oran %6 olarak uygulanacak. Yani maaşı 2000 TL olan birisi emekli olduktan sonra 1880 TL maaş alacak.

Sizde konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere ve diğer okurlarımıza iletebilirsiniz…

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 14:22

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar
Yaşar - 4 hafta Önce

Eyt liler hakkini adamgibi verin yok fillandiya yok almanya eyt liler 25 yil sgk süresi ve 5bin prim le emeklilik haklari ha finlandiya modeli 1999 dan sonrakilere uygulamak daha dogru

Yüksel acık
Yüksel acık - 4 hafta Önce

Maaşlarda fillandiya gibi olur inşAllah

Cihan altın
Cihan altın - 4 hafta Önce

Ben bir türküm ne mutlu türküm diyene ne filladiyalıyım ne almanyalıyım emekli maaşlarını iyileştirme yapsınlar insan gibi geçineyim yaşayayım

R.t
R.t - 3 hafta Önce

Bizim kendi modelimiz olamıyormu.

turgut bolat
turgut bolat - 3 hafta Önce

eyt lileri memnun edecekse finlandiye modeli tartışılabilinir

Gülsen
Gülsen - 3 hafta Önce

9000 gün çalıştım 5300 günde emekli olabilecekken hakkımız gasp edildi. Daha neyin kesintisini konuşuyorlar. Ayıptır

Galip acandansayar
Galip acandansayar - 3 hafta Önce

E güzel daha ne olsun orda da para kazandılar ne kadar emekli maaşı bağlıyorlar ki birde kesiyorlar yazıklar olsun diyorum sadaka vermiyor benden kestiği parayı verecek.

Mutsuz  insan
Mutsuz insan - 3 hafta Önce

Bu ne lahana turşusu kimse hakkını yedirmez sanki prim devlete yatmıyor


Popüler Haberler