EYT Konusunda Yeni Gelişme Var Mı? Emeklilikte Yaşa Takılan Sorunu Ne Zaman Çözülecek? EYT Son Dakika Haberleri ve Gündem Açıklamaları

Emeklilikte yaşa takılanların sorunları uzun yıllardır gündemden düşmüyor. EYT mağdurları sorunlarının ne zaman çözüme kavuşturulacağını merak ediyor. EYT mağdurları ile ilgili birçok siyasiden ve sendikadan açıklamalar gelmişti.

EYT Konusunda Yeni Gelişme Var Mı? Emeklilikte Yaşa Takılan Sorunu Ne Zaman Çözülecek? EYT Son Dakika Haberleri ve Gündem Açıklamaları

Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti uzun bir süredir gündemi meşgul ediyor. Ancak siyasilerin seçim beyannamelerinde de gündeme EYT mağdurları için şu anda hiçbir adım atılmadı.

Emeklilikte yaşa takılanlarda 1976 ile 1999 yılları arasında çalışmaya başlayanlar için kademeli yaş getirilirken, 5510 sayılı yasa ile 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenler için emeklilik yaşı 65 oldu. Bu uygulama sonucunda milyonlarca mağdur ortaya çıktı.

Son zamanlarda bu problemin ortadan kalkması için hem siyasi partiler hem de milyonlarca vatandaş çözüm bekliyor. Şu anda bu soruna yönelik bir çalışmanın yapılmaması muhalefetin hükümete yönelik eleştirilerinin artmasına sebep oluyor. EYT konusunun senelerdir çözüme kavuşturulması bekleniyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli EYT mağdurları ile ilgili olarak, bu sorunun gündemlerinde olduğunu ve ancak bu çalışmaların bir anda olmayacağını, zamana yayılması gerektiğini ifade etmişti.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Deneği yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada siyasi partilerin seçim beyannamelerinde bu konu ile ilgili verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca, hak edilmiş hakların peşinde olunduğu ve birlik ve beraberlik içerisinde bu mücadelenin süreceği belirtildi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Deneği’nin açıklamasının devamında sonuç ne olursa olsun mücadelenin süreceği vurgulandı.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı EYT ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda muhalefete yüklenmişti. Naci Bostancı, CHP’nin bu durumu istismar ettiğini ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir dönem SGK başkanlığı yaptığını söyledi. Bostancı açıklamasında Kılıçdaroğlu’nun SGK başkanı olduğu dönemdeki açıklamalarını hatırlattı.

Binali Yıldırım’da Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda, bu sorunun takipçisi olacağını ifade etmişti. Yıldım bu sorundan mağdur olan kişileri sabırlı olmaya davet etti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Emeklilik yaşı kademeli olarak yukarı çekilmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008’de çıkartıldı ve bir önceki yasada bulunan kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı da korunmakla beraber 2048 yılına dek kademeli bir şekilde arttırılarak 65’e çıkarıldı. Bu çalışmalar sonucunda 2036 yılında emeli olabilme yaşı kademeli olarak artacak. Bu artışlar ile beraber hem kadınlarda hem de erkeklerde emeklilik yaşı 65 olacak.

Sigorta başlangıç tarihi 1 Mayıs 2008 yılından sonra olan işçi, memur, esnaf milyonlarca kişi 5510 sayılı kanuna göre emekli olabilecek. Bir önceki yasada emekli olabilmek için kadınlarda 50, erkeklerde 25 sene olan sigortalılık koşulu, yeni düzenlemelere göre birlikte herkese yaş ve prim şartı getirildi.

Bu kanuna göre 4/a’lı çalışanlar 7200, 4/b’li çalışanlar ve kamuda 4/c’li çalışanlar ise 9 bin gün üzerinden emekli olabilecekler. Çalışanlar prim gününü doldurduktan sonra doldurdukları tarihte uygulanmakta olan yaşta emekli olabilecektir.

Emeklilik yaşı 1 Ocak 2036 yılında her 2 yılda 1 yaş yükselecek. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olan emekli olma yaşı çalıştıkları statüde emeklilik için gerekli olan prim gününü doldurdukları tarihteki yaş koşuluna bağlı olarak belirlenecek.

1 Mayıs 2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan kişiler bu düzenlemelerden yararlanamayacak. Bu tarihten sonra sigortalı olanlar son 7 sene değil, çalışma yaşamlarında en fazla hangi statüde prim ödenmişse o statüde emekli olabilecek.  

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 13:34

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyt.maduru
Eyt.maduru - 1 ay Önce

Biz.emeklilik.hakkimizi.istiyoruz

eyt
eyt - 1 ay Önce

bahçeli sevinsin eyt lilerin hakkını nasıl ödeyecek akp öbür tarafta kurtaracakmı

Ahmet şahingoz
Ahmet şahingoz - 1 ay Önce

Türkiye'de sgk lı çalışan 40 yaşından sonra işe alınmıyor bu adam 25 sene daha nerde çalışacak mezarda mı. Bi yasa daha çıkar mezardada, yatirmazlar bu fikirli devlet Türkiye'de işçi çalışan 50 den sonra sağlık soruları başlıyor. Ben kendim yaşamaktan usandım bıktım

Ahmet şahingoz
Ahmet şahingoz - 1 ay Önce

Türkiye'de sgk lı çalışan 40 yaşından sonra işe alınmıyor bu adam 25 sene daha nerde çalışacak mezarda mı. Bi yasa daha çıkar mezardada,

Ahmet şahingoz
Ahmet şahingoz - 1 ay Önce

Türkiye'de sgk lı çalışan 40 yaşından sonra işe alınmıyor

Türk'üm
Türk'üm - 1 ay Önce

Eyt maliyet çok diyorlar ama Suriyeli var Türklere yok anlatılacak çok şey var ama değmez Allah biliyor

F eyt
F eyt - 1 ay Önce

60 yaşında bir kişiye banka kredi bile vermezken 65 yaşında emeklilik hangi akla hizmet anlamak mümkün degil millet uzaya cikiyo bizde 40 sene başörtüsü Bi kırk sene de emeklilikle uğraşırız siyasiler alır 20 bin tl maaş zor geçinir garibim asgarî ücretimiz var 2 bin tl varın siz düşünün gerisini herkesin çarşısı pazar olsun Allah bizi felaketten korusun sonumuz yakın ben öyle görüyorum

Popüler Haberler