EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak? Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum ve Son Dakika Gelişmeleri

EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak? Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar bilindiği üzere prim gün sayısını tamamlamalarına karşın yaş koşuluna takıldıkları için SGK’dan emekli maaşı alamamaktalar. Peki emeklilikte yaşa takılanlar son durum ve son dakika gelişmeleri konusunda son durum nedir?

EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak? Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum ve Son Dakika Gelişmeleri

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Durum Ne?

Emeklilikte yaşa takılma konusu vatandaş arasında oldukça çok tartışılan bir konu olarak ülke gündeminde yer alıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, son zamanlarda bir süredir halkın gündemini oluşturan emeklilikte yaşa takılanlar konusunda bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilikte yaşa takılanların şu sıralar masaya yatırılan konular arasında olmadığını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Kavaklıdere Sosyal Tesisleri’nde organize edilen toplantıda, basın çalışanlarının sorularını yanıtladı. Bakan bu organizasyonda emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili konuştu.

Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı bir ayarlamanın bulunup bulunmadığı yönündeki sorulara, Cumhurbaşkanının da bu konuda açıklama yaptığını, henüz bu konunun üzerinde görüşülmeyeceğini ifade ederek aslında çocukların geleceği için gündeme alınmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konu ile Alakalı Ne Söylemişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu hakkında son aylarda bir açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı erken emekliliği sosyal güvenlik sisteminde tasvip etmediklerini fakat siyasette bu yolun her daim açık olduğunu belirtti. Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan Dünyanın hiçbir bölgesinde insanların 38 yaşında emekli olmadığının da altını çizdi.

Sosyal Güvenlik mevzuatı kapsamında emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş konuları olmak üzere 3 ayrı konuya bakılması gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı, emeklilik için 1999 senesine kadar sadece hizmet süresinin ve prim ödeme gün sayısının yeterli olduğunu, fakat bu tarihte yapılan değişiklik ile aşamalı olarak yaş gereğinin de getirildiğini belirtti. Recep Tayyip Erdoğan son zamanlarda emeklilikte yaşa takılanlar adı altında devam ettirilen kampanyanın temelinde bu uygulama olduğunu ifade etmişti.

Dünyanın hiçbir bölgesinde insanların 38 yaşında emekli olamadığını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, 20 sene çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacağı anlamına geldiğini ve böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını kaydetti. Bu şekildeki bir durumun dünyanın hiçbir bölgesindeki ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinin kabul etmeyeceğini ifade ederek, yaklaşık insan ömrünün 60 sene olduğu zamanlarda 40 yaşında emekliliğe ayrılmanın mantıklı olabileceğini fakat halihazırda ülkemizdeki yaklaşık insan ömrünün 78 yaş seviyelerinde olduğunu ifade etti.

Yaşa takılanların emekli olması durumunda bu kişilerin bir yandan devletten aylık alacağını diğer yandan da kendi isteği doğrultusunda çalışmaya devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı konuyla ilgili son olarak, "Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz. Buna hak, adalet denmez. Bugün batı dünyası yaşta emekliliği tırmandırıyor. 65 yaşın altına eyvallah etmiyor. Niye? Ülkeye maliyetleri çok çok fazla da onun için. Eskiden İskandinav ülkelerinde erken emeklilik olurdu. Şimdi İskandinav ülkeleri bile bunun bedelini ödeyemez duruma düşünce emeklilik yaşını onlar da yukarı doğru tırmandırmaya başladılar." cümlelerini kurarak sözlerine son vermişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 18:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler