Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yarım saatlik İmamoğlu ziyareti

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bir ziyaretçisi vardı. Fener Rum Patriği Bartholomeos İmamoğlu'na yarım saatlik ziyareti sonrasında birlikte basına açıklama yaptılar.

Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yarım saatlik İmamoğlu ziyareti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu Saraçhane'deki binasında ziyaret etti. Saat 10.00'da başlayan ziyaret yaklaşık yarım saat sürdü.


İki isim, görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptılar. Patrik Bartholomeos'un "Cemaatimizin ve hepimizin hayır dualarını kendilerine getirdik" demesinin ardından İBB Başkanı İmamoğlu "Altını çizmek isterim. Patrikhanenin İsta 10.00'da başlayan zinbul'da bulunması çok kıymetlidir" diye konuştu.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendini yöneten bir belediyenin her inanca saygılı olacapı vurgusunu yaparak açıklamasında, "Kadim kent İstanbul'un içinde barındırdığı tüm manevi dünyaya karşı olan eşitlikçi tavrımızı göstermek adına kendilerine de belirttim ki belediyemizin bir inanç masası olacak ve her inanca saygılı her inanca eşitlikçi tavrı ortaya koyma adına bu masanın aktif hale gelmesi ve bize tavsiye ve önerilerde bulunmasını önemsediğimizi belirttik. Bu ve bunun gibi çalışmalarda şehrimize huzur açısından ilişkilerin sağlıklı yürümesi açısından ve her bireyine eşit vatandaş tavrı göstermesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Yol haritamızda İstanbul'a bakışımız böyledir. Patrikhanenin İstanbul'da bulunması çok kıymetlidir. Altını çizmek isterim. Dünyaya açılma noktasında aktif dönem başlatacağımız İstanbulumuzda patrikhanenin de yurt dışına dönük faaliyetlerimiz de kendi cemaat mensuplarıyla özellikle işbirliği yapması ve bu kentin tanıtılması noktasında bize katkı sunmaları talebime 'Hep birlikte oluruz' ifadesi bizi çok memnun etmiştir. Onur duydum. Her şeyin çok güzel olacağı bir dönemi İstanbulumuza yaşatırız" ifadelerini kullandı.

Bartholomeos'un İmamoğlu'nu tebrik etmek için ziyarette bulunduğunu söylemesinin ardından açıklamasına, "Sayın başkan ile çok eskiden beri tanışıyoruz. Geçen Noel bayramımızda kendileri patrikhanemize teşrif ettiler. Konuşmamız sırasında cemaatimizin söylediğim gibi hepimizin hayır dualarını getirdik kendilerine. İstanbul çok kültürlü bir şehir. Bütün inançlardan hemşerilerimiz vardır" ifadelerine de yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 14:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler