Fırat'ın doğusundan çekilen ABD yönetiminden Türkiye'ye operasyon tehdidi

Suriye'nin kuzeyinde kurulan güvenli bölgeden çekilme kararı alan ABD yönetiminden Türkiye'ye karşı önemli açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Trump ayrıca Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde planladığı olası operasyona ilişkin tehditkar mesajlar yayınladı.

Fırat'ın doğusundan çekilen ABD yönetiminden Türkiye'ye operasyon tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump ABD askerşlerinin Suriye'nin kuzeyinden çekerek Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna askeri harekat başlatmasına yeşil ışık yakmıştı. Beyaz Saray'dan son dakika yapılan açıklamada ABD Dışişleri'nden sorumlu bir yetkili "Biz bu operasyonu hiçbir şekilde desteklemiyoruz" ifadelerini kullanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı "Türkleri durdurmak için askeri bir adım atmayacağız" ifadelerini kullanmıştı. 

ABD Başklanı Trump ise Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajda ise DEAŞ'la Türkiye'nin, İran'ın, Irak'ın, Avrupa'nın, Rusya'nın, Suriye'nin ve Kürtlerin ilgililenmesi gerektiği vurgusunu yaparak, "ABD'nin sonu gelmez saçma savaşlardan kurtulmasının zamanı geldi, bunların çoğu kabile. Kürtler Türkiye ile onlarca yıldan beri savaşıyor. Kürtler bizimle savaştı ama bunu yapmak için çok yüksek miktarda para ve ekipman aldılar" ifadelerine yer verdi.

Fırat'ın doğusundan çekilen ABD yönetiminden Türkiye'ye operasyon tehtidi

Başkan Trump açıklamasında ayrıca, "Daha önce önemle belirttiğim gibi yine tekrar ediyorum: Eğer Türkiye eşsiz bilgeliğim içinde sınırları aşma olarak değerlendireceğim bir şey yaparsa, daha önce yaptığım gibi Türkiye ekonomisini mahvedip yok edeceğim. Türkiye Avrupa ve diğerleri ile beraber olmalı bekliyorum." diye konuşarak Türkiye'ye yaptırım uygulanacağı yönünde tehditkar bir dil kullandı.

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise söz konusu kararla ilgili ve Fırat'ın doğusundaki son durumla ilgili bir açıklama yaparak, "Türkiye'nin Suriye'yi işgal etmesi durumunda, bu ülkeye yönelik iki partinin de destekleyeceği yaptırımlar sunacağız. DEAŞ'ı yok etmek konusunda ABD'ye yardım eden Kürt kuvvetlere saldırırsa, Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunacağız" açıklamasında bulundu.

Senatör Graham ayrıca, “Kürt müttefiklerimizi terk etme ve Suriye’yi Rusya, İran ve Türkiye’ye bırakma kararı radikal İslamcıları kışkırtacaktır.” diyerek herhangi bir saldırı sonrasında Türkiye’ye yönelik olası yaptırımların gerekirse Trump’ın veto yetkisini aşacak şekilde olmasını beklediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 19:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler