Gazeteci Ve Yazar Duygu Asena Google Tarafından Doodle Yapıldı, Duygu Asena Kimdir?

Ünlü gazeteci ve yazar Duygu Asena dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google tarafından doodle yapıldı. Peki, Duygu Asena'nın Google tarafından doodle yapılmasının nedeni ne? Duygu Asena kimdir?

Gazeteci Ve Yazar Duygu Asena Google Tarafından Doodle Yapıldı, Duygu Asena Kimdir?

Gazeteci-yazar Duygu Asena Google tarafından doodle yapıldı. Kullanıcılar hemen neden Duygu Asena'nın google tarafından doodle yapıldığıyla ilgili aaştırmaları başladı. Şöyle belirtmekte fayda var 19 Nisan Duygu Asena'nın doğum günü olduğu için ünlü arama motoru google yazarımıza bir sürpriz yaparak doodle yaptı.

PEKİ DUYGU ASENA KİMDİR? İŞTE GAZETECİ VE YAZAR DUYGU ASENANIN HAYATI:

19 Nisan 1946  yılında İstanbul'da dünyaya gelen gazeteci ve yazar Duygu Asena Atatürk'ün yaveri ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev'in torunu olarak İstanbul’da doğdu.

Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gören Asena iş hayatına pedagog olarak başladı ve Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İÜ Çocuklarevi’nde çalıştı.

Gazetedeki ilk yazısı 1972 yılında Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayımlandı. Çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalında 1992 ve 1997 yılları arasında "Ondan Sonra" isimli bir program hazırlayıp sundu.

Gazeteciliğinin yanı sıra yazarlıkta yapan Asena, ilk kitabı Kadının Adı Yok ile adını duyurdu. Kitap müstehcen olduğu gerekçesiyle 1988 yılında yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.

Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle Asena feminist bir yazar olarak tanındı.

Duygu Asena, beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu VKV Amerikan Hastanesi'nde 30 Temmuz 2006 günü hayatını kaybetti. Dytgu Asena'nın naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

DUYGU ASENA'NIN YAYINLADIĞI KİTAPLARI:

* Paramparça, 2004

* Aşk Gidiyorum Demez, 2003

* Aslında Özgürsün, 2001

* Aynada Aşk Vardı, 1997

* Değişen Bir Şey Yok, 1994

* Kahramanlar Hep Erkek, 1992

* Aslında Aşk da Yok, 1989

* Kadının Adı Yok, 1987

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 16:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler