Genel Af Çıkacak Mı? Af Son Dakika Haberleri! 2019'da Genel Af ve Ceza İndirimi Çıkacak Mı? Son Dakika Af Haberleri ve Gündem Gelişmeleri

2019'da genel af mı çıkıyor? Genel af ve ceza indirimi konusu tekrar gündeme geldi. Akp TBMM Grup Başkan Vekili Naci Bostancı konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Genel Af Çıkacak Mı? Af Son Dakika Haberleri! 2019'da Genel Af ve Ceza İndirimi Çıkacak Mı? Son Dakika Af Haberleri ve Gündem Gelişmeleri

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası genel af ve ceza indirimi hakkında gelişme var mı sorusuna yanıt aranıyor. Peki genel af ve ceza indirimi hakkında detaylar neler?

Bahçeli’den Af Açıklaması

Ulusal bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den yeni af açıklaması geldi. Gazetecinin "Af konusu rafa mı kalktı" sorusunu yanıtlayan Bahçeli, "Önerimiz var meclise de teklif verdik ve bunu rafa kaldırmayız." diye cevap verdi. "Bunu tekrardan görüşme imkanı olur mu diye tekrardan görüşebiliriz" diyen Bahçeli, "Şu an 49 milletvekilimiz var bunu tek başımıza çıkartamayız ancak buna şu an ihtiyaç var." diye sözlerine devam etti. Bahçeli, "Bu bugün için olmuyorsa yarın olabilir mi diye takip edeceğiz. Şartlar olgunlaştığında bir 5 yıllık indirimle kader kurbanlarını rahatlatmaya yönelik çalışma yapacağız.'' dedi.

Seçimlerden Sonra Ceza İndirimi

Vatandaşlar, 31 Mart yerel seçimler sonrası 2019 yılın da af ya da ceza indirimi çıkacak mı diye merak etmeye başladı. AK Parti kanadından konu ile ilgili son açıklamayı yapan partinin TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı kesin bir tarih açıklamasada, “Seçim sonrası müzakere edilebilir. MHP’nin getirdiği de bir af teklifi değil, bir ceza indirimi. Zira Meclis de kapalı. Seçim sonrası, mütaala edilir ve bakılır. Halkımız da bunu takdir ede” şeklinde açıklama yaptı.

NUMAN KURTULMUŞ NE DEMİŞTİ?

Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan  Kurtulmuş gazetelerin yöneticileriyle bir araya geldiği toplantı sonrası af ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştu. Numan Kurtulmuş, “Af konusunda öneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis’in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum.” demişti.

Af konusunda MHP ve AKP’nin farklı düşündüklerini belirten Kurtulmuş ; MHP’nin Meclis’e gelmiş olan bir af teklifi var. Ayrıca Adalet Bakanlığımız da cezaların yeniden gözden geçirilmesiyle ilgili bir çalışma yapıyor. Dolayısıyla af meselesi şu anda Meclis’te gündeme herhalde gelmeyecek gibi görünüyor seçime kadar. Ama Sayın Bahçeli’nin bu son ikazıyla da, Cumhur İttifakı’nı af konusu gibi, EYT gibi, seçim işbirliği gibi münferit konulardan ayrı tutmuş olması da gerçekten önemlidir, değerlidir. Cumhur İttifakı’nı burada ayırdığını görüyoruz. Yani seçim işbirliği olmadı belki ama Cumhur İttifakı’nın kalplerde yerleşmiş, milletin bir ittifakı olduğunu biliyoruz. Sayın Bahçeli yine ittifakın ruhuna sahip çıkan bir çıkış yapmıştır." Açıklamalarında bulundu.

Af yasasından kimler yararlanacak, kimler yararlanamayacak?

MHP, 19 Mayıs 2018 tarihine kadarki suçlara ilişkin 5 yıl şartlı indirim öngören kanun teklifini 24 Eylül'de TBMM Başkanlığına sundu. MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Erhan Usta ile MHP milletvekillerinin imzası altındaki teklif, "Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi" adını taşıyor. Toplam 8 maddeden oluşan teklifte, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkûmları kapsam içerisine alınmadı.

AF TEKLİFİNİN İÇERİĞİ NASIL?

GENEL AF NEDİR?

Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır.

TEKLİFE GÖRE KİMLER AFTAN YARARLANACAK?

Teklif, 19 Mayıs 2018 tarihinden sonraki suçları kapsam dışı bırakıyor. Bu tarihten önce işlenen, düzenlemede kapsam dışı tutulanlar hariç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ve 765 sayılı TCK ile özel kanunlardaki suçlar yönünden tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılmasını öngören teklif, bunun sonucu infazı kalmayan hükümlü ve tutukluların serbest bırakılmasını amaçlıyor.

Teklifte istisna olarak sıralanan suçların dışındaki suçlarla ilgili olarak hükümlülerin, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresinden bir defaya mahsus 5 yıl indirim yapılması öngörülüyor. Ceza kalmazsa hükümlü serbest bırakılacak.

Hükümlünün birden fazla cezası varsa indirim, her bir ceza için ayrı ayrı uygulanmayacak, tabi olunan infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak.

Sanık veya şüphelinin tutukluluk durumu, istinaf ve temyiz kanun yolunda, ilk derece mahkemesi ile istinaf ceza dairesince hükmolunan cezaların toplam süresi; iddianamede ya da görevsizlik kararında sanığın işlediği iddia olunun suç ve suçlara ilişkin sevk maddelerindeki cezanın alt sınırı, 5 yıl indirim yapılmak suretiyle değerlendirilecek.

Alt sınırın belirlenmesinde TCK'nın 61. maddesindeki ölçütler esas alınarak teşebbüs, iştirak, zincirleme suç, haksız tahrik, yaş küçüklüğü, akıl hastalığı, ceza indirimi gerektiren şahsi sebepler göz önünde bulundurulacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 16:12

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sebirye
Sebirye - 6 gün Önce

Af istiyoruz yeter artık

Ayten karakurt
Ayten karakurt - 6 gün Önce

Af istiyoruz ceza indirimi istiyoruz

Emre cancan
Emre cancan - 6 gün Önce

Adelet istiyoruz cucsuz yatan insanlar var ceza evinde hakim ve svcilar hic gorevini yapmiyor sadece adelet yada. Af istiyoruz

Mahkumun eşi
Mahkumun eşi - 6 gün Önce

Af istiyoruz lütfen bu konuda birseyler yapin artik.

Zübeyde
Zübeyde - 6 gün Önce

Seçim öncesi dediniz seçimde bitti e çıkartın şu affi yeter artik bu kadar beklediğimiz af istiyoruz af

Mahkumun eşi
Mahkumun eşi - 6 gün Önce

Af istiyoruz. Çocuklar babasız büyümesin. Af istiyoruz lütfen duyun sesimizi.

Mahkum  eşiyimş
Mahkum eşiyimş - 6 gün Önce

Allah rızası için af

Mahkum esi
Mahkum esi - 6 gün Önce

Aff istiyoruz yeter artik duygularimizla oynamayin aff yoksa bundan sonra oyy moyy yok yemin olsun