Genel af ve ceza indirimi konusunda son gelişmeler neler? Mecliste ne zaman görüşülecek?

Meclis’in gündeminde bulunan meseleler arasında yer alan Af Yasası ve ceza indirimi hakkındaki gelişmeler merakla bekleniyor. Peki Af Yasasında Son Durum ne? İşte af yasası, ceza indirimi ve 3600 ek gösterge gibi konular hakkındaki ayrıntılar…

Genel af ve ceza indirimi konusunda son gelişmeler neler? Mecliste ne zaman görüşülecek?

Af Yasasında Son Durum

Milyonlarca vatandaş şu sıralar Meclis’te görüşülecek konular üzerine araştırma yapmayı sürdürüyorlar. EYT, yeni askerlik sistemi, af yasası ve ceza indirimi, 2600 ek gösterge meselesi gibi meselelerin bu sıralarda TBMM’de görüşülmesi beklenirken, Recep Tayyip Erdoğan’dan bir açıklama geldi.

Katıldığı bir televizyon programında sorulan sorulara yanıt veren Cumhurbaşkanı, af yasası ile ilgili olarak gelen soruya yakında Meclis’te görüşüleceğini ifade ederek yanıt verdi.

Genel Kurul’un Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu kapsamında yapılacak olan değişikliklerle ilgili çalışmalarda bulunacağı belirtildi. Taslak çalışmalarının ele alınması sonrasında konunun Adalet Komisyonu’na devredileceği ve Meclis’e alınacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamalara bakıldığında ceza sisteminde bazı değişikliklerin yapılacağı ancak bütün cezaların affedileceği gibi bir şeyin mümkün olmadığı anlaşılıyor. Recep Tayyip Erdoğan söylemlerinde, Adalet Bakanlığı’nın ceza indirimi gibi bir çalışma üzerinde çalıştığını ama herkesi serbest bırakmak gibi bir şeyin olmayacağını, bu çalışmaların Meclis’te sürdürüleceği yönünde ifadelere yer verdi.

İfade edilen çalışmaların af ile ilgisiz olduğu ve ceza indirimini kapsadığı anlaşılıyor. Yapılan çalışmalarda uzun senelerdir dolu olan cezaevlerinde kalma süresinin azaltılması ve bazı suçların para cezasına dönüştürülmesi gibi konular yer alıyor.

Yapılan çalışmalarda terör suçları ve tecavüz gibi suçların dışındaki suçlardan hüküm giyenlerin cezalarının belirlenen bir gününü yatmaları durumunda indirimden faydalanabilecekleri belirtiliyor.

Kadın ve çocuk cinayetlerinde verilen cezaların ise artırılması planlanıyor. Kadın cinayetlerinde 40, çocuk cinayetlerinde 50 sene ceza verilmesi yönünde çalışmalar yapılmakta.

Son dönemde Türkiye’de suç işleyen herkesin nasılsa hapse girmem diye düşündüğünü, adalet duygusunun Millet içinde hasar gördüğünü, ancak bu düzenleme ile birlikte ceza alan kişinin 1 gün bile olsa hapse girip cezasını çekeceğini ifade ettiler. Suçların yeni cezai karşılıkları olacağı da verilen bilgiler arasına eklendi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 08:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler