Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ölümün 6'ncı yılında anılıyor, Ali İsmail Korkmaz kimdir?

6 yıl önce Eskişehir’de Gezi Direnişi sırasında sivil giyimli polis ve kişiler tarafından saldırıya uğrayarak 38 gün komada kalan ve kurtarılamayarak hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın bugün ölüm yıldönümü. Ali İsmail Korkmaz kimdir?

Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ölümün 6'ncı yılında anılıyor, Ali İsmail Korkmaz kimdir?

Taksim Gezi Parkı protestoları, bundan 6 yıl önce başlamış ve tüm illerde çeşitli eylemlerle destek görmüştü. Eskişehir'de yapılan bu eylemlere üniversite öğrencisi olan Ali İsmail Korkmaz da katılmıştı. Bu eylemler sırasında Ali İsmail Korkmaz sivil giyimli polis ve kişiler tarafından saldırıya uğradı. Saldırı sonrasında Ali İsmail Korkmaz beyin kanaması geçirdi. yaklaşık 20 saat sonra gibi yapılan geç müdahele ile 19 yaşındaki üniversite öğrencisi komaya girdi. Ali İsmail'in yaşam savaşı tam 38 gün sürdü.

Ali İsmail Korkmaz öldürülmesinin 6’ncı yılında ailesi ve sevenleri tarafından anılacak. Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) düzenlediği anma etkinliği bugün saat 18.00’de Antakya Ekinci Mezarlığı’nda bulunan kabir ziyaretiyle başlayıp saat 20.00’da Sümerler Amfi Tiyatro’da düzenlenecek anma gecesinde ALİKEV Müzik Topluluğu ile Moğollar sahne alacak.

ALİ İSMAİL KORKMAZ KİMDİR?

ali ismail korkmaz

Ali İsmail Korkmaz, 18 Mart 1994'de Hatay'da doğdu. İlk öğrenimini Ekinci Nevzat Ceylan İlköğretim Okulu'nda tamamladıktan sonra Antakya Hüseyin Özbuğday Lisesi'nde orta öğrenimine başladı. Liseden mezun olup Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünü kazandı.

Ali İsmail Korkmaz, çevresinde doğa, insan ve hayvan sevgisiyle dolu bir genç olarak tanınırdı. Bu özellikleri Ali İsmail'i Taksim Gezi Parkı olayları karşısında sessiz bıraktırmadı. Ağaçların kesilmesine karşı başlayan protestolara destek amacıyla Eskişehir'de yapılan Gezi Direnişi eylemlerine katıldı. Bu eylemleri bastırma sırasında Ali İsmail, eli sopalı kişilerce birden çok defa olmak üzere darp edildi.

Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesiyle ilgili açılan davanın sonucu ise şöyle:

19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili olarak 5'i tutuklu 8 sanık hakkında "suç kastıyla kasten adam öldürmek" suçundan ömür boyu hapis cezası istendi. 21 Ocak 2015 tarihinde görülen davada; Mevlüt Saldoğan 'kasten ölüme sebebiyet vermek' suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası geleceğine etkisi göz önüne alınarak 10 yıl 10 aya indirilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi. Tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, aynı gerekçeyle, 10 yıl hapisle birlikte tutuklamasına karar verilerek ceza evine gönderildi. Fırıncılar İsmail, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever yaralama suçundan 8'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Cezaları suç yardım düzeyinde kaldığı için 3 yıl 4 aya indirildi. Diğer polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin, delil yetersizliğinden beraat ettiler.


YORUM EKLE

Popüler Haberler