Hat Davasında Tutuklama Kararı

Ankara’daki tren kazası sebebiyle gözaltına alınan 3 TCDD memuru tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hareket memuru, hat değişikliği bilgisinin verilmediğini ve suçlunun yönetim olduğunu ifade etti.

Hat Davasında Tutuklama Kararı

Ankara’da geçtiğimiz günlerde 9 kişinin yaşamını yitirdiği Yüksek Hızlı Tren kazasında kusurlu oldukları gerekçesiyle 3 TCDD memuru gözaltına alındı. Sorgulanan memurlar, nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işlemleri tamamlanan hareket memuru, kontrolör ve makasçı Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulanmıştı. Sorgu işlemleri tamamlanan 3 TCDD memuru nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti. Mahkeme karşısına çıkarılan şüpheliler taksirle öldürme ve yaralamaya sebep olmak suçlarından tutuklandı.

Yönetim Bilgi Vermedi

Hareket memuru, mahkeme karşısında verdiği ifadede hat değişikliği bilgisinin gelmediğini ifade etti. Kazada kusurunun olmadığını anlatan memur, Hat 1’den gitmesi gereken trenin hat 2’den seyrettiğini dile getirdi. Yönetimin gerekli önlemleri almadığını belirten memur, hatanın yönetimde olduğunu savundu.

13 Aralık günü YHT ile kılavuz lokomotifi çarpışmıştı. Olayın sonucunda 9 kişi yaşamını yitirirken 80’den fazla yolcu yaralanmıştı. Kazada kusurlu oldukları gerekçesiyle hareket memuru, makasçı ve kontrolör kısa süre sonra gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sevk edilen şüpheliler, işlemler tamamlandıktan sonra sağlık kontrolüne girdi. Daha sonra da adliyeye sevk edilen failler çıkarıldıkları nöbetçi mahkemede tutuklandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 03:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler