Hazine Ve Maliye Bakanı Albayrak İle ABD Başkanı Trump'ın Sürpriz S-400 Görüşmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak IMF-Dünya Bankası ve G-20 toplantıları için ABD'de bulunuyor. ABD’de uluslararası finans piyasalarında etkili rol oynayan yetkililerle bir araya gelen Albayrak, sürpriz bir şekilde ABD Başkanı Trump ile de görüştü.

Hazine Ve Maliye Bakanı Albayrak İle ABD Başkanı Trump'ın Sürpriz S-400 Görüşmesi

IMF-Dünya Bankası ve G-20 toplantıları için ABD'de bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Finansal temaslarının ardından ABD Başkanı Donald Trup İle bir görüşme gerçekleştirdi. Beyaz Sarayda gerçekleşen bu sürpriz görüşme konusu öncelikle Türkiye ve ABD arasında gerginliğe neden olan S-400 konusuydu. 

ABD Başkanı Trump ile olan görüşmesinin ardından, bakanlar ve Trump'ın danışmanı ve damadı Gerald Kuschner'in yer aldığı bir basın toplantısı yapıldı. Bakan Albayrak, Trump görüşmesinin Rusya eksenli S-400 gerginliği ve dolarda yaşanan hareketlilikle aynı döneme denk gelen görüşmenin gayet sıcak ve pozitif bir havada gerçekleştiğini vurgulayarak, "Sayın Cumhurbaskanımızın mesajlarını ilettik" diye konuştu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu bünyesindeki Türkiye-ABD İş Konseyi ve American Turkish Concil’ın (ATC) 37’nci yıllık ortak toplantısında yapacağı konuşma öncesinde gerçekleştirdiği basın toplantısında Albayrak, temaslarıyla ilgili;

"Perşembe gününden itibaren toplantılarımız vardı. Pazartesi günü de iki tane programımız vardı. Bir tanesi Beyaz Saray’da muhataplarımızla… Hazine ve Ticaret Bakanlığıyla ilişkili muhataplarımızla görüşmemiz oldu. 20 milyar dolarlık ticaret hacminin 75 milyar dolara taşınmasıyla ilgiliydi. Öncesinde dar çerçevede toplantı yapıldı, sonra ABD Başkanı bizi kabul etti. Cumhurbaşkanımızın bazı mesajları vardı, onları kendisine ilettik. Gayet pozitif, olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleşti.

Her ne kadar bakanlığımızla alakalı konuları görüşmek için gelmiş olsak da başvurumuza bağlı olarak sayın başkanla da temasımız oldu. Mesajlarımızı ilettik, kendilerinden gayet pozitif bir geri dönüş aldık, gerekli mesajları da Türkiye’ye dönünce sayın cumhurbaşkanımıza ileteceğiz.

Ben Hazine ve Maliye Bakanıyım. Gözlemimi ifade edebilirim. Benim başkan düzeyinde görüştüğümüz konularda aldığım intiba gayet olumlu, yapıcı." ifadelerini kullandı.

Trump ile gerçekleşen S-400 konulu görüşmesinin iki ülke arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılması, bölgesel konularda işbirliği başlıklarının ele alındığını anlatan Albayrak, "Trump'tan gayet pozitif geri dönüşler aldık" dedi ve bunları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 14:31

YORUM EKLE