HSK, FETÖ irtibatlı oldukları iddiasıyla 9 hakim ve savcıyı açığa aldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu, FETÖ ile irtibatları olduıkları gerekçesiyle 9 hakim ve savcının açığa alınmasına karar verdi.

HSK, FETÖ irtibatlı oldukları iddiasıyla 9 hakim ve savcıyı açığa aldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatları olduklarını gerekçe göstererek 9 hakim ve savcıyı görevden aldı. 

HSK 2. Dairesinin bugünkü olağanüstü toplantısında, FETÖ ile irtibatı, iltisakı ve münasebeti belirlenen hakim ve savcıların durumu ele alınarak görüşüldü.

HSK kanunun 77. maddesi uyarınca, "Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, soruşturmanın selametine yahut yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebilir." hükmüne istinaden alınan kararda 9 hakim ve savcının açığa alınarak görevden uzaklaştırılmasına karar verildi.


15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasından bu güne yaşanan süreçte HSK tarafından 4 bin 500'den fazla hâkim ve savcı hakkında FETÖ üyeliğinden işlem yapılmış ve bu kişiler meslekten ihraç edilmişti.


YORUM EKLE

Popüler Haberler