Hükümetten Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Düzenlemesi 694'nolu KHK ile Yapıldı

Yeni Kanun Hükmünde Kararname ile tutuklulara yeni düzenlemeler getirildi. Açık ceza evine geçme süresi ve denetimli serbestlikten yararlanma gibi detaylar yeni KHK'da yer aldı

Hükümetten Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Düzenlemesi 694'nolu  KHK ile Yapıldı

Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Düzenlemesi 

Resmi Gazete'de yayınlanan 694 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında ki kanun kapsamında birçok düzenleme yapıldı. Düzenleme kapsamında yer almayan bir takım suçlarda var. Bunlar şu şekilde sıralandı. Devletin güvenliğine, anayasal düzene, milli savunmaya,  devlet sırlarına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu  kapsamına giren suçları işleyenler hariç olmak üzere 1 Ağustos 2017 tarihinden  önceki eylemler nedeniyle disiplin cezası infaz edilen ancak cezanın kaldırılması için belirlenen süreyi tamamlamayan hükümlüler kapalı cezaevinden açık cezaevi bölümüne ayrılabilecek. Bu gelişme sonucunda birçok mahkum bu KHK sayesinde denetimli serbestlikten yararlanıp tahliye olmayı bekliyor. 

Bu durum dahilinde yayınlanan son Kanun Hükmünde Karaname ile 3.000 mahkumun tahliye olması gündeme gelmiş durumda. 1 Ağustos 2017 tarihinden önce yapmış oldukları eylemlerden dolayı almış oldukları disiplin cezalarının kaldırılması bununla birlikte 10.000 mahkumunda açık cezaevine geçmesi sağlanacak. 

Mahkumlar cezaevlerinde almış oldukları disiplin cezalarını kurallara uymama, tutum ve davranışlar gibi sebeplerden dolayı almış olsalar dahi açık cezaevlerine geçmeleri ya da denetimli serbestlik yasasından faydalanmaları imkansızdı. Yapılan son Kanun Hükmünde Karaname düzenlemesine göre 1 Ağustos 2017 tarihinden önce işlemiş oldukları eylemlerde dolayı aldıkları disiplin cezaların kadlırılması için gereken süreye af getirildi. Disiplin cezalarının affedilmesi sağlandığından 10.000 mahkum açık cezaevine çıkma hakkı kazanırken, açıkcezaevine çıkan bu 10bin mahkumdan 3 bin'i diğer şartlarında uymasıyla birlikte denetimli serbestlikten yararlanıp tahliye olacaklar.

694 sayılı Kanun Hükmünde Karaname ile disiplin affı ve denetimli serbestlik yasasından yararlananalarada sınırlama getirildi. Teröri darbe ve cinsel suçlardan hükümlü bulunanalar yeni düzenlemeyle getirilen aflardan yararlanamayacak. 

694 sayılı KHK ile sadece disiplin affı ve denetimli serbestlik getirilmedi bunun yanında devlet güvenliği, devletin güvenliği, anayasal düzen, milli savunma, devlet  sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına  giren suçlarda 2 yıl olan tutukluluk süresi, 5 yıl daha uzatılabilecek. KHK ile yargılamalarda, sanığın zorunlu müdafisinin hazır bulunmaması, hükmün  açıklanmasına engel teşkil etmeyecek.

Bu KHK kapsamında 3bin kişi tahliyelerin ne zaman gerçekleşeceğini beklerken 10 bin kişi de açık cezaevlerine geçmenin yolunu gözlüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 13:05

YORUM EKLE