İkinci El Otomobil Satışlarında 10 Bin KM Garanti Zorunluluğu Geliyor

İkinci el otomobil satın alan tüketicilerin mağduriyetlerini ortadan kaldırmak adına hazırlanan kritik bir proje gündemde. Galericiler için otomobilin satışından sonra 10 Bin Km Garanti şartı getiriliyor.

İkinci El Otomobil Satışlarında 10 Bin KM Garanti Zorunluluğu Geliyor
İkinci el otomobil alanları koruma altına alacak yasa yakında resmi olarak yürürlüğe girecek. Sıfır otomobillerin gümrük ve vergiler ile ateş pahasına ulaşması ancak ikinci el taşıt alımlarında ise araçların kısa sürede arızalanması veya problemli çıkması tüketiciler için bir hayli sıkıcı durum oluşturmaktaydı ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı duruma el attı ve tüketicileri koruyacak önemli bir uygulamaya imza attı.

Artık galeri veya 2. el otomobil satılan işletmeler satmış oldukları bu aracın satışından itibaren belirli bir süre zarfı veya kilometre kotası dahilinde aracın motor, şanzıman gibi sistemlerini garantilemek zorunda olacak ve araç alındıktan hemen sonra bir sorun yaratırsa işletme masrafları karşılayacak veya bu sorunu çözecek.

Garanti nasıl olacak;

Uygulama için standartlar araçtan araca farklılık gösterecek. Öncelikle aracın satıı gerçekleştirilmeden önce expertiz onayı alınacak ve notere tastiklettirilerek devir işlemi bu şekilde yapılacak. Aracı alan kullanıcı adına ise 10 yaşından küçük veya 200 bin KM altındaki taşıtlarda 10 bin KM'ye kadar kurum tarafından garanti uygulanacak. Aracın teknik donanımında meydana gelen bir arıza veya aksaklığın bedelini satışı gerçekleştiren kurum üstlenecek.
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 14:18

YORUM EKLE