İkinci Milli İçecek Üzüm Oldu, Talep Arttı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Şerif Fakıbaba, Manisa'da üzüm suyu tattı, ikinci milli içecek ilan etti. Bu durum üzüm suyu talebinde artışa sebep oldu.

İkinci Milli İçecek Üzüm Oldu, Talep Arttı

Türkiye sahip olduğu coğrafi konum ile iklim çeşitliliğine ve bu nedenle de bitkisel üretimde çok sayıda olanağa sahiptir. Bu anlamda her yöresinde farklı bir meyve ve sebze üretiminin yanı sıra tahıl yönünden de zenginliğe sahip olan ülkemizde, üzüm üreticiliği de bir hayli gelişmiştir. Ülkemizin özellikle Ege bölgesinde yoğun olarka yetiştiriciliği yapılan üzümün ihracatı konusunda da önemli bir potansiyele sahibiz. Türkiye'de yerli üretimin geliştirilmesi ve kalkındırılması adına son 2 yılda yapılan reformlar ile bu ürünler yeniden keşfedilmek üzere bölgelere yapılan ziyaretler ve yapılan yatırımlar da artırıldı. Bu yönden geçtiğimiz gün Manisa'ya ziyaret gerçekleştiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bölgede tattığı üzüm suyunun tadına hayran kaldı.

AYRANDAN SONRA İKİNCİ MİLLİ İÇECEĞİMİZ OLDU

Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın tattığı üzüm suyuna gösterdiği ilgi ise dikkatleri üzerine topladı. Fakıbaba, üzüm suyunu oldukça lezzetli bularak, yerli üretimdeki yerinin önemine vurgu yaptı ve ayrandan sonra ikinci milli içecek olabileceğini açıkladı. Bu söylemin ardından ise Manisa'da bulunan Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nün taleplerin yoğun bir şekilde arttığını açıkladığı öğrenildi. Bağcılık Araştırma Müdürlüğü tarafından üretilen üzüm suyu son dönemdeki en yüksek satış rakamına ulaştı. 

Yerli içecek olan tanınan ayran sonrasında, üzüm suyunun da milli içecek ilan edilmesi ile ilgili açıklamada bulunan Fakıbaba, açıklamasında kebap, çiğköfte ile ayranı, diğer her türlü gıda ile beraber üzüm suyu tüketeceğini açıkladı. Bu açıklamasından sonra milli içecek tavsiyesinde bulunan Fakıbaba'nın söylemi, üzüm suyu satışlarında yüksek bir satış oranının oluşmasına sebep oldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 11:22

YORUM EKLE