İnfaz paketinde hangi maddeler var? Meclisteki infaz paketindeki tüm maddeler

Korona virüs sonrası cezaevleri ile ilgili de önlemler alınmaya başlandı. Af yasasında yapılan düzenlemeler, infaz paketinde yer alan maddeler Meclis'e sunuldu. İnfaz paketi içerisinde yer alan tüm maddeler vatanda tarafından merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlemenin hızlandırılması gerektiğini belirtti.

İnfaz paketinde hangi maddeler var? Meclisteki infaz paketindeki tüm maddeler

Af yasası olarak bilinen düzenlemenin son aşamalarına gelindi. Ceza infaz düzenlemesi ile erken tahliye edilecek suçlar belirlendi ve yasa tasarısının yasalaşmasına az bir zaman kaldı. Korona virüs nedeniyle bu işlemin hızlandırılması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından istendi.

Düzenlemeler ile ilgili son taslak sunulmuştu. Sunumun ardından CHP, cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarında da hassas olduklarını vurguladı. Af yasası ile ilgili detaylar vatandaş tarafından merak ediliyor.

Af Yasası Kimleri Kapsamaktadır?

Af yasası ile ilgili düzenlemenin TBMM Başkanlığı’na sevk edildiği açıklandı. Af yasası kapsamına çıkarılan suçlar şunlar olmuştur: cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları.

Yasa tasarısı ile ilgili düzenlemeye göre çıkar amacı ile suç örgütü kurulmuş ve yönetilmişse cezalar 2 yıl daha arttırıldı. Daha önce 2 yıllık denetimli serbestlik yapılıyordu bu süre 3 yıla çıkarıldı.

Yukarıda belirtilen suçların dışında diğer suçlar ile ilgili kalıcı infaz oranı 1/2 olacak şekilde düzenleme yapıldı. Denetimli serbestlik yılı 2 yıldan 3 e çıkarıldı ancak kriterleri değiştirildi. Hüküm oranına göre maktu bir yıl uygulaması gerçekleştirilecek.

0 ile 6 Yaş Arasında Çocuğu Olanlara Evde İnfaz

Af yasasının düzenlenmesine göre 65 yaşını doldurmuş olanlar ve 0 ile 6 yaş arasında çocuğu olan kadınlar, adli tıp raporu almış ve kendisine bakamayacak olan hastalar, belirli şartlar altında evde infaz hakkına sahip olacak.

Binlerce Kişi İnfaz Düzenlenmesinden Yararlanacak

Korona virüs nedeniyle daha önce düzenlenen infaz ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı ve bu düzenleme ile süreçten yararlanacak kişi sayısı arttı. 45 bin olarak belirlenen kişi sayısı 90 bin kişiye çıkarıldı.

Af yasası ile ilgili görüşmeler Salı günü genel kurulda gerçekleşecek ve diğer partilerle görüşmelerden sonra bu görüşme sağlanacak. Yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği henüz netleşmedi ancak en kısa zamanda yasalaşması gerektiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da belirtilmişti.

Hangi Suçlar Af Yasasından Yararlanabilecek?

AKP ve MHP birlikte ceza infaz düzenlemesini hazırladı ve Meclis Başkanlığı’na bu düzenlemeyi sundu. Ak Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, teklifin hazırlanmasında yardımı geçen tüm milletvekillerine teşekkür etti ve diğer siyasi partiler gezilerek önerileri ve değerlendirmeleri alındığını söyledi.

Teklif ile ilgili titiz çalıştıklarını belirten Özkan, akademisyenlerle, ceza hukukçularıyla ve yüksek yargı mensupları ile konuşularak bu teklifin hazırlandığını belirtti. İnfaz Kanununun başta geldiğini ve 11 farklı kanunda değişiklik yapıldığını bu değişiklikler sonrası 70 maddeden oluşan kanunun teklifinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Toplum vicdanını rahatsız eden konuların bu düzenleme dışında tutulduğunu özellikle belirten Özkan, cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı suçlar ve terör suçlarına herhangi bir düzenleme gelmediğini söyledi. Korona virüs nedeniyle bu önlemlerin bir an önce alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Belirlenen Suçların Cezaları Yarıya Düşecek

AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan kanun teklifi için kalıcı düzenlemelerin geldiğini söyledi. Ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken sürelerin yeniden düzenlendiğini ve bu düzenleme yapılırken kadına karşı şiddet, terör, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticareti ve kasten adam öldürenlerin dışarıda tutulduğunu belirtti.

Diğer suçlar için cezalar yarıya indirilecek. Denetimli serbestlik uygulaması ile cezasızlık algısının da oluşmaması için çalışıldığını da belirtti. Denetimli serbestlik 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı ve bu uygulama yapılırken ceza hükmü ile orantılı olacağını söyledi. Bazı suçların cezaları da arttırıldı. Özellikle tefecilik suçunun cezaları 2 yıl daha arttırılacak.

Yeni Düzenleme İle Evde İnfaz Sistemi Uygulanacak

Kanun teklifi ile ilgili detayları açıklayan Cahit Özkan, 1 Temmuz 2016 yılından önce işlenmiş olan bazı suçların 2 yıllık denetimli serbestliklerinin 3 yıla çıkarıldığını söyledi. Düzenlenen bu yasadan da belirtilen suçların yararlanamayacağı açıklandı. İyi hal durumları komisyona bırakılacak ve değerlendirme sonucu düzenlemeler gerçekleştirilecek.

65 yaş ve üzeri ile kadınlar, hastalar ve anneler ile ilgili de düzenlemelerin yapıldığı belirtildi. 0 ile 6 yaş arasında çocuğu olan kadınlar, raporlu hastalar evde infaz uygulamasına geçebilecek. İnfaz hakimleri bu durumlarla ilgili kararlar verecek.

Tüm dünyayı saran korona virüs salgını büyümemesi için cezaevlerinde hükümlülerle ilgili yeni düzenlemeler yapılmaya başlanacak. Cezaların evde çekilmesinin önü açıldı. Yapılan kanun tasarısı Meclis’e sunuldu ve en yakın zamanda düzenlemenin uygulamaya geçmesi için adımların atılacağı belirtildi. Binlerce kişinin faydalanabileceği af yasası ile ilgili düzenlemeler diğer siyasi partilerle de görüşülerek gerçekleştirildi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, daha önce bu düzenleme ile ilgili 45 bin kişinin yararlanması hedefleniyordu bu sayı 90 bine çıkartıldı. Son düzenlemelere göre bu düzenlemeden 90 bin mahkum yararlanabilecek. Teklifin 2 Nisan Perşembe günü görüşüleceği bildirildi. Gelecek hafta başından sonra karar alınmazsa Genel Kurul toplantısının düzenleyeceğini söyledi.

Af Yasasından Yararlananların Sayısı Artabilir

Düzenlemede 75 yaş ve üzeri içinde evde infaz görmeleri öngörülmektedir. 75 yaş ve üzerinin yanı sıra hamilelerin ve hastaların da evde hapis cezasına devam etmesi öngörülüyor. Bu kişileri de hesaba katarsak 100 bine yakın mahkum evde hapis görecek. Ayrıca tahliye olanlarında arttırılacağı düşünülüyor.

Cinsel İstismar Suçları Düzenleme Kapsamına Girdi Mi?

Düzenlenen kanun tasarısına göre cinsel istismar suçlarının da infaz düzenlemesi kapsamına girmesi planlanıyordu ancak kamuoyundan büyük tepki görünce bu teklif geri çekildi. Özellikle muhalefet tarafından cinsel istismar suçlarının kapsama girmesi büyük tepki gördü. Daha sonra alınan karar ile bu teklif geri çekildi. Bazı suçlarda indirime gidildi ve af yasasının kapsamı genişletildi.

Hazırlanan infaz çalışmasının bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve TBMM’ye sunulması beklenmektedir. Ardından işlemler hızlandırılacaktır.

Af Yasası Kapsamına Girmeyen Suçlar Hangileri?

İnfaz indiriminin yapılmayacağı suçlar düzenlenen pakete göre şu şekilde oldu: Cinsel suçlar, terör, kadına şiddet, uyuşturucu satışı ve kasten adam öldürme.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özellikle kadınlara ve çocuklara cinsel istismarın, kadına şiddetin ve kasten adam öldürmenin kapsam dışında tutulacağını belirtti. Bu hassasiyet ile düzenleme yapılmasının gerektiğini belirtti. Son çalışmalarını bitiren paket ile ilgili sunum bu hafta yapılacak.

Yeni Düzenleme İle Bazı Suçların Cezası Arttırıldı

Sadece af yasası değil yeni düzenleme ile cezalarda da arttırılma oldu. Bazı aksaklıkların olmaması için bazı cezalarda artış yapıldı. Yaralama suçu eğer canavarca bir his ile yapılmışsa cezalar arttırılacak. Denetimli serbestlik ile ilgili müdürlüğün görevlerinden bazı görevler alındı.

Canavarca his ile yaralama suçu 13 yıl 6 ay olarak belirlenmişti. Bu süre 18 yıla çıkarıldı. Kaçakçılık ile ilgili de yeni bir düzenleme yapıldı. Kaçırılan malın değerine göre ceza belirlenecek ve uygulanacak. Kaçakçılık için etkin pişmanlık getirildi ve devlete kaçırılan malın iki katı ödendiği zaman cezada indirim uygulanacağı da açıklandı.

Evde İnfaz Uygulaması Değiştirilecek

Yapılan bir düzenleme ile hafta sonu ve gece ceza infaz kurumlarında kalma şartıyla infaz edilebilme süresi 6 ay ile sınırlıdır. Bu süre yeni düzenleme ile değiştirilecek. Kasıtlı suçlar ile 1 yıldan 6 aya değişen ev hapsi, 3 yıla kadar çıkarılacak.

Anneler, hamileler, yaşlılar, hastalar için uygulanması düşünülen bu düzenlemenin çocuklara da uygulanabileceği öngörülüyor. Evde infaz edilecekler bu düzenleme ile birlikte şu şekilde sınırlandırılmıştır: kadınlar, çocuklar ve 65 yaşından büyük olanlar 6 aydan 1 yıla kadar evde infaz edilebilecek. 70 yaşının üzerinde olanlar 1 yıldan 2 yıla kadar ev hapsinde olabilecek ve 75 yaşı ve üzeri için ise bu süre 3 ile 4 yıl arasında olacak.

Hapis cezası 5 yıl ve daha az olanların da cezalarının paraya çevrilmesi sağlanacak. Hasta olan mahkumların evde infaz için adli tıp raporu alması gerekmektedir. bu rapor değerlendirerek karar verilecektir. Yeni doğum yapan ve hapis cezası 3 yıl ve daha az olan annelerin de cezasının evde çekilmesi sağlanacak. İdare ve Gözlem Kurulu tarafından iyi hal durumları daha sık belirlenmeye başlayacak. Bu süre en geç 6 ayda bir olacak şekilde düzenlendi.

Tarafsız haber ve sıcak gelişmelerden mahrum kalma! Tüm haberler mobil uygulamamızla anında telefonunda! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Sosyal medyanın güçlü haber kaynağı burada! Durma, Haberport’u Instagram’da takip etmeye başla. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Yerel ve küresel basından seçkin haberlerin kaynağına ulaşmak için sen de Facebook grubumuza hemen katıl! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Dünya’da neler olup bittiğinden anında haberdar olmak için şimdi sen de Twitter hesabımızı Takip Et, son dakika haberlerini kaçırma. >>> Haberport'u Twitter'dan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 17:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler