İntihar Oyunu Momo Şimdi de Youtube Videolarına Sıçradı! Momo Oyunu Nedir, Neden Tehlikeli?

Dünya çapında birçok çocuğun kendini öldürmesine sebep olan Mavi Balina oyunundan sonra yeni çıkan oyun Momo, birçok çocuğun hayatını tehlike altına alıyor. Öncesinde Whatsapp üzerinden videolar ile çocuklara erişim sağlayan İntihar Oyunu Momo Şimdi de Youtube’a Bulaştı! Momo, çocukların izleyebileceği videoların arasına yerleştirilerek onlar için büyük tehlike arz ediyor.

İntihar Oyunu Momo Şimdi de Youtube Videolarına Sıçradı! Momo Oyunu Nedir, Neden Tehlikeli?

İntihar Oyunu MOMO Şimdi de Youtube’a Bulaştı!

Bilindiği gibi bir dönemler Mavi Balina isimli oyun gençlerimizi ve çocuklarımızı tehdit eden tehlikeler arasındaydı. Halen bu bir tehdit olarak devam ederken bir de Momo isminde bir intihar oyunu çıkageldi. Bu oyun özellikle çocukları büyük bir oranda tehdit ediyor.

İlk zamanlarında Whatsapp üzerinden çocuklara erişim sağlayan oyun şimdilerde ise Youtube’u kullanıyor. Videoların arasına gizlice yerleştirilen videolar çocukların ailelerinin haberi olmadan çocuklara izlettiriliyor. Çocuğunun eline telefon ya da tablet gibi bir cihazı verip, sen çizgifilm izle hadi diyen ebeveynlerin, bu gibi durumlardan doğal olarak haberi olmuyor…

Momo Tehlikesi Halen Sürüyor

Ülkemizde ve Dünya’da çocukların teknoloji ile ne kadar içli dışlı olarak büyüdükleri hepimiz tarafından biliniyor. Böyle bir ortamda onların intenette gezinmesine engel olmak bir hayli zor olsa gerek. Ne yazık ki ülkemizde çocukların takip ettiği ve sürekli olarak izlediği birçok video kanalı bulunmaktadır. Bu videolardan bazılarının aralarına Momo denen şiddete teşvik edici ve yönlendirici, şiddeti iyi bir şeymiş gibi gösteren videolar ekleniyor. Bu videolarda çocukların kendilerine zarar verilmesi için yönlendirmeler yapılıyor ve yapılmaması durumunda gece onları gelip alacağı söyleniyor. Oldukça çirkin bir tiplemesi olan Momo’dan korkan çocuklar onun dediklerini yapma ihtiyacı duyuyorlar. Aynı zamanda Momo çocukların psikolojisinde de derin yaralar açıyor…

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar da göz önünde bulundurulduğunda Momo’nun çocuklardan uzak tutulması su götürmez bir gerçek haline dönüşüyor. Çocukların youtube gibi ortamlarda çok serbest dolaşmasına izin verilmemesi gerektiğine ve denetlenmesi gerektiğine ısrarla dikkat çekmek istiyoruz. Lütfen çocuklarınızın izlediği çizgi filmleri kontrol edin ve onlara zarar gelmesine ortam hazırlayacak içerikleri izlemelerine engel olun. Aksi taktirde çok can yakıcı durumlar yaşanabilir.

Peki Çocuklar Bu Tehlikeden Nasıl Korunabilir?

Video paylaşım sitelerinde sakıncalı paylaşımların görüntülenmesine engel olunması için birtakım sistemler kullanılmaktadır. Ebeveynler genel olarak bu sistemleri kullanmaktadırlar. Çocuk filtresi ile bir benze olsun bu gibi videolara erişimi yasaklayabilirsiniz. Uzmanlar çocukların video ortamındaki olumsuzluklardan korunabilmeleri için aşağıdaki maddelerin uygulanması gerektiğini söylüyorlar.

  • Video paylaşım siteleri hakkında çocuklarınızı bilinçlendirme burada sakıncalı içerikler ve olabileceğini nasıl etki bırakabileceğini onlara anlatın.
  • Momo oyunu gibi oyunların çocuklarda yaratabileceği sonuçları açıkça söyleyin. Çocuklarınızı yaşına uygun içerikleri nasıl seçecekleri konusunda bilinçlendirin.
  • Çocuğunuz video içeriğini izlemeden evvel siz izleyin veya ilk olarak birlikte seyredin.
  • Çocuğunuzun hep izlediği ya da bundan sonra izleyebileceği videoların bir listesini çıkarın ve bunu sürekli olarak kontrol edin. Otomatik önerilerde çıkan videoları çocuklara izletmekten kaçının.
  • Çocuğunuzun YouTube gibi video paylaşım sitelerinde özgürce dolaşmasına müsaade etmeyin.
  • Zararlı olduğunu düşündüğünüz videoyu mutlaka içerik sağlayıcıya bildirin.
  • Reklam veren firma ya da zararlı videolarda çıkan reklamları video linki ile iletin.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 16:21

YORUM EKLE

Popüler Haberler