İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Yeni Zelanda İçin İstanbul'da Bir Araya Geliyorlar

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler, Yeni Zelanda'da iki camiye ve çok sayıda insanın ölümüne neden olan terör saldırısını gündemine alarak İstanbul'da bir araya gelecekler.

İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Yeni Zelanda İçin İstanbul'da Bir Araya Geliyorlar

Türkiye, İstanbul'da 22 Mart'ta yapılması planlanan İİT İcra Komitesi toplantısına Yeni Zelanda'daki saldırının ardından tüm üye ülkeleri davet etti. Yapılan daveti şu ana kadar İİT üyesi ülkelerin 20'ye yakını bakan düzeyinde katılımı teyit ederek katılımlarını bildirdiler.

Toplantıya İran, Libya, Endonezya, Pakistan, Afganistan, Sudan, Katar, Libya ve Somali gibi ülkeler dışişleri bakanı düzeyinde katılacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler ile birlikte yapılacak olan toplantıda Zirve Dönem Başkanı olarak katılımcılara hitap edecek.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Arden, Dışişleri Bakanı ve aynı zamanda Başbakan Yardımcısı Winston Peters’ın 50 Müslümanın hayatını kaybettiği Christchurch saldırısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gelecekleri bilgisini paylaşarakc "Başbakan yardımcımız Türkiye’de yapılan açıklamalar ile yüz yüze gelecek. O, olası yanlış anlaşılmaların önüne geçmek amacı ile yüz yüze görüşmek için Türkiye’ye gidecek" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 00:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler