İşsiz Vatandaşlara Devletten Her Ay 3.041 TL Maaş Alma İmkanı

İşsiz vatandaşlara her ay 3.041 TL maaş alma imkanı sunuluyor! İşsizlik maaşı alırken İşbaşı Eğitim Programlarına katılım gösteren kişiler hiç de göz ardı edilemeyecek bir rakamda para kazanabiliyorlar. Detaylar yazımızda...

İşsiz Vatandaşlara Devletten Her Ay 3.041 TL Maaş Alma İmkanı

Devlet İş Sahibi Olmayan Kişilere 3.041 TL Verecek

Bazı sebeplerden dolayı işinden olan kişiler 1.015 TL ile 2.031 TL arasında işsizlik aylığı almaktalar. Bunun yanında İŞKUR tarafından ayarlanan İşbaşı Eğitim Programına katılım gösteren kişiler 1.010 TL daha ödeme alabilmekteler.

Bazı sebeplerden ötürü işsiz kalan kişiler 1.015 TL ile 2.031 TL arasında işsizlik maaşı alırlarken, İŞKUR tarafından ayarlanması yapılan İşbaşı Eğitim Programları kapsamında katılım göstererek her ay 1.010 TL daha kazanç sağlanması mümkün.

Ülkemizde iş sahibi olmayan kişiler 10 aya kadar ulaşabilen işsizlik maaşı alabiliyorken, bu zaman zarfı içinde Türkiye İş Kurumu tarafından iş veren şirketlerin yardımı alınarak ayarlaması yapılan İşbaşı Eğitim Programları’ na katılım gösterilmesi durumunda ekstra bir kazanç elde etme imkanı doğuyor. Toplamda iki adet maaş alan kişiler ayda 3.041 TL’ye kadar çıkabilen maaş alabiliyorlar. İşsizlik aylığı, işi olmayan vatandaşlar için önem arz eden bir güvence olarak görülmekte. Bu aylık minimum asgari ücretin %40’ı seviyesinde oluyor. Fakat bu aylık brüt asgari ücretin %80 seviyesinden fazla olamıyor.

Bu demek oluyor ki 2019 senesinde iş sahibi olmayan vatandaşlara en az 1.015 TL en çok da 2.031 TL işsizlik aylığı veriliyor. İş sahibi olmayan kişiler İŞKUR tarafından ayarlanan İşbaşı Eğitim Programları’na katılım göstererek ekstra bir kazanç elde edebiliyor. İşbaşı Eğitim Programları’na katılım gösterebilmek için başvuruda bulunanlara bu sene her çalıştığı gün için 39TL veriliyor. Aylık ödeme ise 26 gün üzerinden hesaplandığında 1.010 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bu programlar geleceğin çok revaçta olacak mesleklerinde en fazla 9, imalat kısmında 6 ve diğer sektörlerde ise 3 ay süresince yapılabiliyor.

İşsizlik maaşı alan kişiler bu zaman zarfı içinde İşbaşı Eğitim Programları bünyesinde çalışmaya başladıklarında da işsizlik maaşları kesintiye uğramıyor. Geçtiğimiz senelerde bunun gibi bir uygulama olmadığını hatırlatarak herkese iyi çalışmalar diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 01:09

YORUM EKLE