İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Gazeteci Hasan Cemal Kararı

Gazeteci Hasan Cemal'in gazatesinde yazdığı bir köşe yazısı sebebiyle "Terör örgütü propagandası yapma" suçundan 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapsi isteniyor.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Gazeteci Hasan Cemal Kararı

Gazetesinde yazdığı bir köşe yazısını "Terör örgütü propagandası yapma" suçu var sayılarak tutuksuz yargılanan Gazeteci Hasan Cemal hakkında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı gazeteci Cemal'in, 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci celseye, tutuksuz olarak yargılanan Hasan Cemal, avukatı Fikret İlkiz ile birlikte katıldı. Duruşmada savcı Hasan Adalı,  PKK'nin silahlı bir terör örgütü olduğu vurgusunu yaparak sanık Hasan Cemal'in 4 Aralık 2015 tarihinde T24 adlı sitede "Silvan'dan: Bizi acılara ve ölümlere o kadar alıştırdılar ki…" başlıklı köşe yazısı yayımladığı anlatıldı. 

Sanık Cemal'in bu yazısında, silahlı terör örgütü PKK'nin şehir yapılanmasının cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yaparak "Terör örgütü propagandası yapma" suçunu işlediği belirtilerek Cemal'in, 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Hasan Cemal'in avukatı Fikret İlkiz ise mütalaaya karşı savunma yapmak için mahkeme heyetinden süre istedi. Mahkeme heyeti, son savunmasını yapmak üzere Hasan Cemal'e süre vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 17:23

YORUM EKLE