Kamu çalışanların çalışma saatleri değişiyor, esnek çalışma modeline geçilecek!

Kamu çalışanlarının dikkatine! Kamu çalışanlarının ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda önemli bir gelişme yaşandı. Kamu çalışanların çalışma saatleri değişiyor, esnek çalışma modeline geçilecek!

Kamu çalışanların çalışma saatleri değişiyor, esnek çalışma modeline geçilecek!

Kamuda çalışanların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda düzenlemeye gidildi. Çalışanlar çalışma saatlerinde değişikliklerin ve esnekliklerin olmasını istiyordu. Alınan karara göre artık çalışma saatleri değiştirilecek ve esnek çalışma saatleri modeline geçilecek. Yapılan bu yeni ekonomi programı ile kamu çalışanlarının çalışma programlarında köklü değişiklikler yapılacak. Çalışanlara göre yeniden yapılandırılan programda çalışma saatleri ile ilgili önemli değişiklikler olacak. Avrupa’da, Amerika’da ve OECD ülkelerinde uygulanan esnek çalışma saatleri artık Türkiye’de de uygulanacak. Yapılan bu değişiklikle çalışanların mutluluğu sağlanacak ve verimlilik artacak. Çalışanlar aileleri ile ilgilenip, sosyal aktivitelere katılabilecek ve bu durum iş hayatlarına da olumlu yansıyacak. Ayrıca mesai zorunluluğu olmayan çalışanlar evde de çalışabilecek. Her an mesai yapması gerekmeyen çalışanlar evlerinde çalışabilecek. Bunun için ev izni alacak.

İŞ GÜCÜ İZLEME SİSTEMİ

İş gücünün uzaktan veya yakından izlemek için sistemler kuruluyor. Türk iş gücünü izleyecek ve değerlendirecek olan sistem, yeni sektörde uyum stratejisi de uygulayacak. Bunların yanında yeni gelen sistem ile meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme kursları da yer alacak. Bu çalışmalara destek İŞKUR’dan gelecek. Yarı zamanlı çalışanların çok olduğu sektörlere yönelik kursların sayısı arttırılacak. İstihdam olan iş yerlerine veya işleri yapanlara daha fazla teşvik verilecek. İş fırsatlarının çoğalması ve esnek çalışma saatleri ile işsizlik oranının düşmesi de hedeflerin arasında.

ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİNDE SOSYAL GÜVENCE

Yeni sistem ile kamu çalışanları esnek çalışma saatlerinde çalışabilecek. Bu çalışma modeli kullanılırken çalışanların hakları korunacak, ekonomik ve sosyal hakları ve istihdam edinebilirlikleri sağlanacak. Özel sektör içinde yeni sistem geliştirildi. Özel sektörün iş gücü isteği hemen karşılanacak. İşsiz kalanların veya iş isteyenlerin iş bulmaları kolaylaştırılacak. Mezun olanlar için iş bulma kolaylaştırılırken özel gruplara karşı da yaptırımlar yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 21:07

YORUM EKLE
YORUMLAR
özgür
özgür - 9 ay Önce

kamuda calisanlara boyle esnek calisma varsa yari zamanli kadrolu isciyim sendikalar soylemesi lazim yada baska bir kolaylik varsa bilmemiz lazim hem devlete butce olarak iyi olur

özgür
özgür - 9 ay Önce

ben kamuda işci olarak calisiyorum ben yari zamanli calissam kabul ederlermi 4a kadrolu


Popüler Haberler