Kamuda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Memuriyet Sistemi Değişiyor Mu?

Geçtiğimiz senelerde devlet memurlarının çalışma düzeni ile ilgili bir değişiklik için çalışmalar başlatılmıştı. Ancak 15 Temmuz 2016’daki Darbe Girişimi bu çalışmaların rafa kaldırılmasına sebep oldu. Kamuda Memuriyet Sistemi Değişiyor Mu? Daha önce rafa kaldırılan kamuda memuriyet sistemi, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla tekrardan gündeme geldi.

Kamuda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Memuriyet Sistemi Değişiyor Mu?

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin öncesindeki süreçte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü ortak bir projeyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda temelden değişiklik yapacak bir çalışma başlatmışlardı.

Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarda bu konuyu düşüneceklerini belirtmişti. Devlet memuru sisteminde temelden bir değişiklik yapılacaktı ve performans öncelikli bir sisteme geçilecekti. Ancak 15 Temmuz Darbe Girişimi bu çalışmaların gerçekleşmesini engelledi. Kalkışma sebebiyle bu çalışmalarda rafa kaldırılmış oldu. Sonrasında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi yayınlanan KHK ile lağvedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuyla ilgili çalışmalar yapılmak istendiğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı bu konunun yalnızca devlet kurumları için algılanmaması gerektiğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, toplumumuzun devlet kurumları ile ilgili algısına değindi ve “devlete kapağı atma” anlayışının değişmesi gerektiğini ifade etti. İnsanların özel sektöre de ilgi göstermesini istediğini söyleyen Erdoğan, devlet kurumlarında kendine güvenen, başarılı insanların yer alması gerektiğini vurguladı. KPSS sınavından yeterli puanı alan kişilerin sürekli devlete alınmasından rahatsız olduğunu belirten Erdoğan, eğer bir kişi başarılıysa kamuda özel sektör de o kişinin peşinden koşar ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında yerel seçimlerden sonra devlet memurlarının verimliliği arttırmak için temelden bir değişikliğe gidileceğinin sinyallerini verdi. Yerel seçimlerin ardından büyük ihtimalle değişiklikler hayata geçirilecek. Performansa dayalı olacak sistemin dezavantajları da olabilir. Ancak şu anda kesin bir durum söz konusu değil. Bu değişikliklerin iyi mi yoksa kötü mü olacağını zaman gösterecek.

Bu sistem memurların performansını arttırabilir. Fakat bunun yanında memur maaşlarının da doğru orantıda yükselmesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 15:23

YORUM EKLE

Popüler Haberler